Zavazadla

Kabinová zavazadla

Do kabinového zavazadla si zabalte jen nejnutnější věci, které budete potřebovat na palubě, a předměty, které nelze přepravovat v zapsaném zavazadle, např. cennosti, doklady či léky. Usnadníte tím nástup i výstup sobě i ostatním spolucestujícím.

Limity pro přepravu kabinových zavazadel

Na palubu letadel Českých aerolinií si můžete s sebou bezplatně vzít kabinové zavazadlo podle podmínek cenového balíčku, ve kterém jste si letenku zakoupili:

Cenový balíček
Cestovní třída
LITE
Economy
PLUS
Economy
FLEX
Economy
BUSINESS LITE
Business
BUSINESS
Business
Kabinová zavazadla
Každé do 8 kg a 55 x 45 x 25 cm
1 kus 1 kus 1 kus 2 kusy 2 kusy
Malá osobní taška
Například kabelka, aktovka, taška s notebookem, taška s nákupem z Duty Free apod.
Do 3 kg a 40 x 30 x 15 cm
X 1 kus 1 kus 1 kus 1 kus

Upozorňujeme, že velikost a počet kabinových zavazadel kontrolují pracovníci odbavení u odletového východu před každým nástupem na palubu.

Ujistěte se proto, že vaše kabinová zavazadla nepřekračují maximální povolený počet a rozměry: délku 55 cm, šířku 45 cm a hloubku 25 cm včetně držadel, postranních kapes a koleček.

Všechny ostatní předměty uložte prosím dovnitř svého kabinového zavazadla nebo malé osobní tašky. Kabinová zavazadla a malé osobní tašky, které překročí povolený počet, rozměry nebo hmotnost, vám přepravíme za odpovídající poplatek jako zapsaná v zavazadlovém prostoru letadla.

Kde lze přepravovat kabinová zavazadla

Kabinová zavazadla lze na palubě letadla přepravovat pouze v úložných prostorech nad hlavami cestujících, malé osobní tašky pod sedačkou před vámi. Kapacita těchto prostor je omezena. Jakmile se zaplní, z bezpečnostních důvodů vám musíme vaše kabinové zavazadlo nebo malou osobní tašku přepravit v zavazadlovém prostoru letadla, ačkoli splňuje povolené limity. Jejich přeprava je v takovém případě bezplatná.

Proč je výhodnější si zakoupit nadváhu nebo další zavazadlo s předstihem?

 • Při platbě u odletového východu si účtujeme nejvyšší poplatky.
 • U odletového východu je možné platit pouze platební kartou.
 • Platbu v hotovosti je možné provést u nejbližší přepážky, která takovou platbu umožňuje.
 • Pokud cestující odlet nestihne, neodpovídáme za vícenáklady spojené se změnou rezervace.
 • V případě neuhrazení poplatku máme oprávnění odmítnout cestujícího z přepravy.

Kabinová zavazadla dětí

Děti, které cestují na klíně dospělého, nemají nárok na přepravu vlastního kabinového zavazadla. Děti, které mají rezervaci vlastního sedadla, si mohou s sebou na palubu vzít kabinová zavazadla ve stejném rozsahu jako dospělý, v závislosti na cenovém balíčku, ve kterém má zakoupenou letenku. Další informace naleznete v sekci Cestování s dětmi.

Zakázané předměty a tekutiny

Ujistěte se, že u sebe ani v kabinovém zavazadle nemáte tyto zakázané předměty.

Informace o přepravě tekutin na palubě letadel najdete v sekci Tekutiny v kabinovém zavazadle.

Když let provozuje jiný dopravce

Pravidla pro přepravu kabinových zavazadel se mohou lišit, pokud se na vaší přepravě podílí jiný dopravce než České aerolinie. Pro bližší informace o limitech bezplatné přepravy zavazadel se v takovém případě obraťte na prodejce letenky nebo provozujícího dopravce.

Zapsaná zavazadla

Zkontrolujte si prosím váš bezplatný limit a pravidla pro přepravu zapsaných zavazadel. Pokud jste si u nás již letenku zakoupili, váš limit pro bezplatnou přepravu zapsaných zavazadel naleznete na ní nebo on-line na našich webových stránkách v aplikaci MOJE REZERVACE. Z technických důvodů nelze odbavit žádné zavazadlo, které překračuje hmotnost 32 kg a/nebo součet jeho délky, šířky a výšky včetně držadel, postranních kapes a koleček rozměr 250 cm.

Limity pro přepravu zapsaných zavazadel

Přeprava zapsaných zavazadel na letech provozovaných Českými aeroliniemi se řídí podle cestovní třídy a podmínek cenového balíčku, ve kterém byla letenka zakoupena. Přeprava zapsaného zavazadla v nejlevnějším cenovém balíčku LITE je zpoplatněna.

 

Cenový balíček
Cestovní třída
LITE
Economy
PLUS
Economy
FLEX
Economy
BUSINESS LITE
Business
BUSINESS
Business
Bezplatný limit Krátké a středně dlouhé lety: X 1 kus do 23 kg 1 kus do 23 kg 2 kusy, každý do 32 kg
Výhody pro držitele Silver, Gold a Platinum karet OK Plus* + 1 kus navíc do 23 kg + 1 kus navíc do 32 kg

* Do věrnostního programu OK Plus se můžete přihlásit zde. Stejné výhody mohou využívat také držitelé karet SkyTeam Elite a SkyTeam Elite Plus, kteří mají na let Českých aerolinií zakoupenou letenku kterékoliv letecké společnosti aliance SkyTeam.

Váhu zapsaných zavazadel nelze sčítat. Váhový limit se vztahuje vždy na každý jednotlivý kus zapsaného zavazadla.

Zavazadla překračující bezplatný limit vám přepravíme za příslušný poplatek.

Zapsaná zavazadla dětí

Také u dětí se přeprava zapsaných zavazadel řídí podmínkami cenového balíčku, ve kterém mají zakoupenou letenku. Dětem ve věku do 2 let, které cestují na klíně dospělého, bezplatně přepravíme složený dětský kočárek v ochranném obalu a zavazadlo podle následujících podmínek:

 

Cenový balíček
Cestovní třída
Bezplatný limit
LITE
Economy
X
PLUS, FLEX
Economy
1 kus do 10 kg a 115 cm (tj. součet délky, šířky a výšky)
BUSINESS LITE, BUSINESS
Business

 

Děti s rezervací vlastního místa mají nárok na přepravu zapsaných zavazadel ve stejném rozsahu jako dospělý cestující. Více informací naleznete v sekci Cestování s dětmi.

Co do zapsaného zavazadla nepatří?

Do zapsaného zavazadla nepatří zejména:

 • cennosti, tj. peníze, šeky, kreditní karty, obchodovatelné či cenné papíry, šperky a předměty z drahých kovů nebo klíče,
 • obchodní či osobní dokumenty, tj. pasy nebo jiné identifikační doklady,
 • léky, dioptrické a sluneční brýle,
 • elektronické přístroje jako mobilní telefony, fotoaparáty, kamery, notebooky, netbooky, CD, DVD nebo jiná záznamová zařízení,
 • hudební nástroje, umělecké nebo křehké předměty.

Uvedené položky je možné přepravovat pouze v kabinovém zavazadle nebo jako cenné a křehké předměty.

Když let provozuje jiný dopravce

Pravidla pro přepravu zapsaných zavazadel se mohou lišit, pokud se na vaší přepravě podílí jiný dopravce než České aerolinie. Pro bližší informace o limitech bezplatné přepravy zavazadel se v takovém případě obraťte na prodejce letenky nebo provozujícího dopravce.

Cenné a křehké předměty

Přepravu cenných či křehkých předmětů si, prosím, vyžádejte s předstihem na našem kontaktním centru. Více informací naleznete v sekci cenné a křehké předměty.

Nadlimitní zavazadla

Poplatky za přepravu zavazadla nad rámec bezplatného limitu:

 

Lety na krátkých a středních tratích (Evropa + Blízký východ): Economy
LITE, PLUS, FLEX
Business
BUSINESS LITE, BUSINESS
Každý další kus zavazadla
Platba 36 a více hodin před odletem**
750 CZK / 31 EUR*
Každý další kus zavazadla
Platba méně než 36 hodin před odletem
1100 CZK / 43 EUR*
Každý další kus zavazadla
Platba u odletového východu
1350 CZK / 55 EUR*
Nadváha zavazadla do 32 kg
Platba 36 a více hodin před odletem
750 CZK / 31 EUR* X
Nadváha zavazadla do 32 kg
Platba méně než 36 hodin před odletem
1100 CZK / 43 EUR*

*Nebo ekvivalent v místní měně
**Uvedená cena platí pouze při nákupu na webových stránkách Českých aerolinií současně s letenkou nebo přes aplikaci MOJE REZERVACE. Při nákupu na kontaktním centru, v prodejních kancelářích či u prodejců letenek může být cena vyšší.

Jak koupit přepravu nadváhy nebo dalšího zavazadla nejvýhodněji?

pod podmínkou úhrady nejpozději 36 hodin před odletem.

Proč je výhodnější si zakoupit nadváhu nebo další zavazadlo s předstihem?

 • Při platbě u odletového východu si účtujeme nejvyšší poplatky.
 • U odletového východu je možné platit pouze platební kartou.
 • Platbu v hotovosti je možné provést u nejbližší přepážky, která takovou platbu umožňuje.
 • Pokud cestující odlet nestihne, neodpovídáme za vícenáklady spojené se změnou rezervace.
 • V případě neuhrazení poplatku máme oprávnění odmítnout cestujícího z přepravy.

Omezení a refundace

Z technických důvodů nesmí žádné zapsané zavazadlo překročit hmotnost 32 kg a maximální rozměr 250 cm, tj. součet jeho délky, šířky a výšky včetně držadel, postranních kapes a koleček. Na našich webových stránkách si každý cestující může zakoupit přepravu 3 zapsaných zavazadel nad rámec bezplatného limitu a nadváhu ke každému z nich. Pokud potřebujete přepravit více zavazadel, obraťte se prosím na naše kontaktní centrum.

Pokud si zakoupíte nerefundovatelnou letenku, poplatky za přepravu nadváhy nebo dalšího zavazadla nad rámec bezplatného limitu jsou nevratné.

Když let provozuje jiný dopravce

Pravidla pro přepravu zavazadel překračujících bezplatný limit se mohou lišit, pokud se na vaší přepravě podílí jiný dopravce než České aerolinie. Pro bližší informace o limitech bezplatné přepravy zavazadel se v takovém případě obraťte na prodejce letenky nebo provozujícího dopravce.

Přeprava jako cargo zásilka

Pokud to bude technicky možné, nadlimitní zavazadla překračující maximální hmotnost 32 kg a/nebo rozměr 250 cm, tj. součet jejich délky, šířky a výšky, vám za příslušný poplatek přepravíme jako cargo zásilku.

Cenné a křehké předměty

Hudební nástroje, umělecké, cenné nebo křehké předměty můžete přepravovat jako kabinové zavazadlo v rámci vašeho bezplatného limitu. Pokud jsou větší nebo těžší, přepravíme vám je na samostatném sedadle vedle vás v kabině pro cestující za podmínek uvedených níže. Jejich přepravu je nutné rezervovat s předstihem prostřednictvím našeho kontaktního centra nebo u vašeho prodejce letenek, nejpozději však 24 hodin před odletem.

Poplatky za přepravu

Za přepravu cenného nebo křehkého předmětu na sedadle zaplatíte poplatek ve výši ceny letenky pro dospělého cestujícího bez letištních poplatků.

Přeprava jako cargo zásilka

Těžší a/nebo větší předměty, které nelze přepravit v kabině pro cestující si můžete za příslušný poplatek nechat přepravit jako cargo zásilku.

Podmínky přepravy

Cenné a křehké předměty musí být zabalené v ochranném obalu a jejich přeprava předem potvrzena společně s vaším místem. K rezervaci jejich přepravy budeme potřebovat přesné rozměry a hmotnost předmětů.

S ohledem na bezpečnost cestujících může být na sedadle přepravován předmět, jehož hmotnost nepřesahuje 20 kg a rozměry 42 x 41 x 80 cm, v případě hudebního nástroje 49 x 35 x 135 cm.

Když let provozuje jiný dopravce

Pravidla pro přepravu cenných a křehkých předmětů se mohou lišit, pokud se na vaší přepravě podílí jiný dopravce než České aerolinie. Pro bližší informace se obraťte na prodejce letenky nebo provozujícího dopravce.

Sportovní vybavení

Jako zapsané zavazadlo vám přepravíme sportovní vybavení, pokud je zabalené v pevném ochranném obalu a nepřekračuje rozměry 250 cm (součet jeho délky, šířky a výšky) a hmotnost 32 kg. Za sportovní vybavení považujeme následující položky:

 • Lyžařská výstroj (jeden pár lyží včetně hůlek nebo snowboard s jedním párem bot nebo jeden pár vodních lyží).
 • Golfový set (golfové hole, golfové míčky a jeden pár bot).
 • Jízdní kolo musí být částečně rozmontováno, s řídítky otočenými do podélné osy a s odmontovanými pedály.
 • Surfové prkno nebo windsurfingový set.
 • Rybářská, potápěčská nebo hokejová výstroj či jiné sportovní vybavení.
 • Střelné zbraně a střelivo o maximální hmotnosti 5 kg na osobu pro sportovní a lovecké účely. Ujistěte se v dostatečném předstihu, že máte příslušnou licenci pro držení a přepravu zbraně. Střelivo musí být ze zbraně vyjmuto a zabaleno samostatně. Přeprava střeliva s výbušnými nebo hořlavými projektily je zakázána.

Rezervace přepravy a poplatky

Pro sportovní vybavení potřebujeme v letadle rezervovat dostatek místa. Jeho přepravu si proto objednejte nejpozději 48 hodin před odletem, nejlépe současně s nákupem letenky, prostřednictvím našeho kontaktního centra, na prodejních místech nebo u svého prodejce letenek.

Sportovní vybavení se nezapočítává do vašeho bezplatného limitu pro přepravu zapsaných zavazadel. Za jeho přepravu zaplatíte poplatek 75 EUR / 1800 CZK za každý kus a směr cesty. Za přepravu zbraně a střeliva zaplatíte poplatek 100 EUR / 2400 CZK za každý směr cesty.

S ohledem na velikost je některé sportovní vybavení nutné odbavit na přepážce pro nadrozměrná zavazadla. Postupujte, prosím, podle instrukcí pracovníků odbavení.

Když let provozuje jiný dopravce

Pravidla pro přepravu sportovního vybavení se mohou lišit, pokud se na vaší přepravě podílí jiný dopravce než České aerolinie. Pro bližší informace se obraťte na prodejce letenky nebo provozujícího dopravce.

Omezení

Z technických důvodů nelze odbavit žádné sportovní vybavení, které překračuje hmotnost 32 kg a/nebo součet jeho délky, šířky a výšky včetně držadel, postranních kapes a koleček rozměr 250 cm. Bude-li to technicky možné, takové sportovní vybavení vám za příslušný poplatek přepravíme jako cargo zásilku.

Jiný provozující dopravce

Může se stát, že jste si koupili letenku Českých aerolinií (ČSA jsou marketingovým dopravcem), ale provozujícím dopravcem je partnerská letecká společnost. Nebo se na části vaší cesty podílí jiný dopravce.

Přepravní podmínky a limity pro bezplatnou přepravu zavazadel se v takových případech mohou lišit podle provozujícího dopravce. Pro bližší informace se prosím obraťte na prodejce letenky nebo provozujícího dopravce.

Partnerské letecké společnosti

Důležité informace