Letenky do Göteborgu

Rezervovat letenku
Ostatní destinace ve Švédsku

Poznejte Göteborg

Řeklo by se – chladný sever. A přesto tu na každém kroku pulsuje vřelá atmosféra. Upřímná. Nic falešného. Poznávejte staré budovy, přístavní čtvrť i přilehlé souostroví. Göteborg je tu proto, abyste si svůj volný čas užili. Město je plné pozitivní energie. Možná i díky 60 tisícům studentů, kteří tu studují na dvou prestižních universitách.

Jak strávit čas v Göteborgu

Göteborg - pohled na přístav Lilla Bommen s plachetnicí Viking

Ostrovy, historie i nákupní galerie

Nejslavnější a jedna z nejstarších čtvrtí v Göteborgu? Jednoznačně Haga. Pěší třída Haga Nygata je lemována dobře zachovalými dřevěnými domy, ve kterých je spousta osobitých obchodů a kaváren. Můžete se procházet bezpočtem galerií s tradičními švédskými výrobky i poznávat místní moderní design. Starobylá, intelektuální a elektrizující. Haga, která je jen kousek od centra, přitahuje v posledních letech čím dál víc návštěvníků.

Pokud se ale chcete spolehnout na místní dopravu, vsaďte na modré tramvaje. Dostanete se s nimi třeba na náměstí Drottningtorget – Královnino náměstí. Největší dopravní uzel, rušný a přesto zvláštně poklidný. Místní tu za slunného počasí posedávají v kavárničkách a pozorují tep města. Typické modré tramvaje rozvážejí ostatní Göteborčany do všech koutů druhého největšího města ve Švédsku. Nikdo nikam nespěchá. Proč také. Jsou na severu a každá minuta se tu musí umět prožít.   

Göteborg - zimní pohled na most Älvsborg se zamrzlou řekou Göta

Jen pár kroků odsud je přístavní kanál Hamnkanal. Právě tady do něj ústí i slavný Hradní příkop a kotví výletní lodě. Usedněte pohodlně na jejich paluby a nechte se unášet novými zážitky. Starým příkopem a kanály ze 17. století, moderní budovou opery, která byla inspirována slavnější sestrou v Sydney, slavným rybářským trhem "Feskekörka" nebo starými loděnicemi s doky podél přístavu. 

Už stojíte na souši? Pak se projděte městským korzem Avenyn. (Kungsportsavenyn). Už od 60. let 19. století je chloubou města a místní ji považují za obdobu francouzské Champs – Elysees.

Chcete si užít volný čas stejně jako místní? Pak právě pro vás je tu zábavní park Liseberg, jeden z největších v Evropě. Hledáte naopak klid a vesnickou atmosféru? Pak zajeďte na Göteborgské souostroví. Víc než 20 ostrovů se táhne podél pobřeží jako řada perel. Okouzlující vesnice, příroda a pláže. Zkuste třeba Seafaris - námořní rybolov. Nebo se vydejte lodí po okolí jen tak.

Počasí v Göteborgu

  • Jaro 6 °C
  • Léto 15 °C
  • Podzim 8 °C
  • Zima 0 °C

Historie

Ještě v 17. století bylo švédské království bez moře. Mělo k němu jen jediný přístup. Právě z pevnosti Göta. Kolem ní ale začali v roce 1603 stavět město. Jak jinak, než Göteborg. Tím si přístup do přístavu upevnilo. Dánové, kterým území patřilo, protestovali. Později si ale nechali za ztracená území zaplatit. Švédsko se stalo přímořskou zemí. Dnes je Göteborg druhým největším městem země.

Jídlo a pití

Tradiční švédské masové kuličky Köttbullar, servírované s omáčkou na pánvi na dřevěném stole

Rybí pochoutky, masové kuličky a obložené chleby na švédském stole

Je čas na něco k snědku. Proč tedy nenalákat chuťové buňky na severskou stravu v rybí tržnici Feskekôrka. K dostání je tu všechno, na co si vzpomenete. Ryby, humři i langusty. Za návštěvu stojí nejen nepřeberná přehlídka mořského zboží, ale i samotná stavba tržnice. Feskekôrka byla postavena v roce 1874. Budova tržnice v sobě propojuje architekturu dřevěných severských a zároveň gotických kamenných kostelů. 

Nemáte chuť na ryby a dary moře? V Göteborgu je vše. Od světové kuchyně až po experimentální potravinářské rebelující restaurace a trendy bary. Pokud chcete ale ochutnat něco opravdu tradičního, pak zkuste Köttbullar. Masové kuličky ve stylu malých karbanátků. Podávají se s bramborami a brusinkovou zavařeninou. Anebo zkuste Janssons frestelse. Brambory zapečené s ančovičkami nebo sledi, cibulí a smetanou. Velmi oblíbené jsou i pokrmy z lososa, tresky, makrely a krevet.