Děti ve věku od 12 let mohou na linkách Českých aerolinií cestovat samostatně bez doprovodu dospělé osoby s výjimkou některých zemí, jejichž legislativa stanovuje vyšší věkovou hranici. Děti mladší 6 let samy cestovat nemohou.

Dětem ve věku od 6 do 17 let, které cestují bez doprovodu dospělých, poskytujeme na letech provozovaných Českými aeroliniemi službu Nedoprovázené děti.

Jak to funguje?

Při odbavení vaše dítě vybavíme speciální kartičkou Unaccompanied Minor (UM). Je na ní uvedeno číslo letu, celé jméno dítěte, jeho věk a jazyky, ve kterých je možné s dítětem mluvit. Kartičku vložíme do průhledného pouzdra, které bude mít vaše dítě po celou dobu letu zavěšené na krku.

  • Při pobytu na letišti se o vaše dítě a jeho zavazadla postará pozemní personál, který jej doprovodí až na palubu letadla.
  • Na palubě letadla převezme péči o vaše dítě palubní personál.
  • Po příletu čeká u výstupu z letadla pracovník pozemního personálu, který pomůže vašemu dítěti vyzvednout zavazadla, dovede jej až k výstupu z celního prostoru, a tam jej předá předem určené osobě – nejčastěji rodinnému příslušníkovi.

Identifikaci osoby oprávněné k převzetí vašeho dítěte provede pracovník pozemního personálu na základě platných osobních dokladů s fotografií. Osoba, která si nedoprovázené dítě vyzvedává, musí podepsat speciální předávací formulář.

Poplatky za službu Nedoprovázené děti

Nedoprovázené děti platí jízdné jako dospělí, nevztahuje se na ně dětská sleva. Za službu si k celkové ceně letenky účtujeme následující poplatky:

  • 2 350 CZK / 95 EUR* za každý úsek cesty (* nebo odpovídající částku v místní měně).

Poplatek zahrnuje občerstvení na palubě, tj. dětské jídlo a teplé i studené nealkoholické nápoje dle přání dítěte. Limity pro bezplatnou přepravu zavazadel nedoprovázených dětí se řídí podle cenového balíčku, ve kterém byla jejich letenka zakoupena.

Rezervace služby Nedoprovázené děti

Službu Nedoprovázené děti si vyžádejte při nákupu letenky prostřednictvím našeho kontaktního centra nebo našich prodejních míst nejpozději 48 hodin před odletem. O dostupnosti služby vás budeme informovat nejpozději 24 hodin od její rezervace.

Před vystavením letenky je nutné vyplnit formulář Nedoprovázené dítě. S jeho vyplněním vám pomohou pracovníci našeho kontaktního centra nebo prodejci letenky.

Nezbytné doklady

Nedoprovázené dítě musí být vybaveno vlastními doklady: platným pasem, vízy a zdravotním průkazem, pokud jsou pro danou zemi požadovány.