„Nikdy jsem nic fantastičtějšího neviděl. Je to úžasné město, jak z jiného století, z jiného světa,“ napsal o Praze americký zpěvák a fotograf Lou Reed. Stačí jediné. Vyzkoušet si to.
Just a Perfect Day in Prague. Zažijte východ Slunce nad městem, které má na pět set věží. A další nepočítané stovky těch malých a maličkých. Nadechněte se historie při pohledu z Pražského hradu na Vltavu, Karlův Most a Malou Stranu.
Musíte na Petřín. Češi věří, že pokud se na prvního máje políbíte pod rozkvetlým stromem, budete celý rok šťastní. Pokud se políbíte u sochy básníka Karla Hynka Máchy, své štěstí ještě posílíte.
Kupte lístky na koncert vážné hudby: Pražské jaro, podzimní Dvořákova Praha, nebo třeba na varhanní hudbu do kostelů. Ochutnejte místní kuchyni. V Praze jsou tři michelinské restaurace. Anebo jděte, a v malé hospůdce v centru Prahy si dejte spolu s místními vepřové koleno nebo hovězí svíčkovou. Jste vegetariáni? Pak ochutnejte ovocné knedlíky. Nemají ve světě konkurenci.
Jste tu s partou?
Musíte ochutnat pivo a navštívit kluby. Jsou nezapomenutelné. Nezapomeňte se projít nejužší uličkou, kde provoz pro chodce řídí semafor.
Jste tu s kolegy?
Udělejte si zasedačku třeba v nejstarší pražské kavárně Slavia, odkud je nádherný výhled na Pražský hrad. Je tu už od roku 1884 a je oblíbeným podnikem místních intelektuálů. Chodili sem hudební skladatel Bedřich Smetana, stejně jako první porevoluční prezident Václav Havel.
Jste tu s dětmi?
Pak musíte navštívit 7. nejlepší ZOO na světě. Hodnotili ti nejpovolanější – uživatelé serveru Tripadvisor. Hned vedle je botanická zahrada s historickou vinicí Sv. Kláry ze 13. století a udělejte si tu piknik na trávě, nebo vaše ratolesti baví víc technika? Unikátní digitální programy Planetária promítané na kopuli, nebo třeba technické muzeum. Na jarní Matějské pouti pak můžete dovádět na kolotočích, horských drahách, nebo si vystřelit papírovou růži. A ještě jeden typ pro kluky a jeden pro holčičky. V Praze je motokárová dráha i muzeum panenek.
Jste tu s kamarádkou?
Pak se vydejte do malé Paříže. Pařížské ulice. Najdete tu zastoupení snad všech luxusních značek světa. A k tomu jako přídavek smetánku české i nadnárodní scény. Můžete tu potkat i hollywoodské hvězdy, které zrovna v Praze natáčejí. Filmová Praha si totiž může na svůj seznam přidat třeba takové filmy, jako je Amadeus, Harry Potter nebo Mission Impossible
Nebo to namixujte všechno dohromady. Je vlastně jedno, s kým do Prahy přijedete. V Praze totiž zažijete svůj Perfect Day.
Místo, které se utvářelo dlouhá staletí, se zaryje do srdce během několika minut. A bude tam navždy.
Své první osady - ještě v době před naším letopočtem - tu měli Kelti, později Slované. V 9. století n. l. už to ale bylo vzkvétající sídliště s trhem, kam se stahovali kupci z celé Evropy.
Praha – to jsou dva hradní komplexy. Vyšehrad a Pražský hrad. Vyšehrad je podle pověsti prvním sídlem českých králů. Dnes tu jsou už jen hradby, kostel, vinice a obrovský park. Právě tady ale tráví svůj volný čas místní.
Pražský hrad je dnes největším hradním celkem světa. Byl založen v 9. století a byl sídlem českých králů. Teď je tu sídlo prezidenta. Každou hodinu u hradních bran probíhá výměna stráží – v pravé poledne pak za doprovodu fanfár.
Jednou z nejstarších dochovaných staveb je románská Bazilika sv. Jiří. Dominantou Hradu, ale i celé Prahy, je však bezesporu gotická katedrála svatého Víta. Začala se stavět v první polovině 14. století a je zde hrobka českých panovníků.
Jen kousek odsud je pitoreskní Zlatá ulička z 6. století. Domky o velikosti 3 krát dva metry tu nejsou žádnou raritou.
V okolí Hradu – na Hradčanech je množství paláců, klášterů a kostelů. Především barokních a renesančních.
Pod Hradem se choulí Malá strana ze 13. století. Od 18. století, kdy tu žil Wolfgang Amadeus Mozart, se tato část Prahy skoro nezměnila. Stále sem proudí davy poutníků za Pražským Jezulátkem, turisté míří do paláců i do malebných hospůdek. Sídlí tu Parlament stejně jako řada velvyslanectví.
Karlův Most ze 14. století. Je dlouhý 520 metrů. A až do roku 1841 byl jediným mostem v Praze, kde se dala přejít Vltava. Z tohoto místa se dá vidět velký kus historie. Dřevěné mlýnské kolo, Národní divadlo, stejně jako Petřínská rozhledna.
Centrem historického i současného dění je Staroměstské náměstí. Právě tady, v jednom z gotických domů, žil Franz Kafka. V kostele Panny Marie před Týnem je hrobka astronoma Tycho Brahe, který v Praze žil a pracoval pro habsburského císaře Rudolfa II. Je tu radnice s Orlojem z 15. století. Každou hodinu odbíjí čas a nad hlavami lidí se odehrává divadlo času. Jen pár metrů odsud je starý židovský hřbitov a synagogy.
Projděte se královskou cestu, kudy mířily korunovační průvody (včetně nejslavnějšího Marie Terezie).
Ochutnejte energii Václavského náměstí. Odehrávaly se tu dějiny českého národa. Místo, kde se upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy student Jan Palach. Místo demonstrací proti feudalismu, kapitalismu i komunismu. A nad tím vším neorenesanční palác Národního muzea.
Máte chuť na secesi, díla Alfonse Muchy, nebo kubismus? Láká vás spíš moderní umění? Žádný problém. Na historii a kulturu Prahy ale krátká procházka nestačí.
Moderní, nebo raději klasickou? Praha hostí slavné interprety z celého světa. A každý si tu najde to své.
Na jaře se tu, už od roku 1946, koná festival Pražské jaro. Od roku 1952 je zahajován cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany a uzavírán 9. symfonií s Ódou na radost od Ludwiga van Beethovena.
Na pódiích pražského jara se představili například Leonard Bernstein, Sir Adrian Boult, John Eliot Gardiner, Rafael Kubelík, Moura Lympany nebo Nigel Kennedy
Termín: od 12. května do 4. června.
Podzim si připomíná dalšího skvělého Čecha. Antonína Dvořáka, festivalem Dvořákova Praha.
S Prahou je spojena i další ikonická postava vážné hudby. Wolfgang Amadeus Mozart. Za svého života tu několikrát pobýval a odehrál řadu svých oper. Světovou premiéru tu mělo i dílo Don Giovanni.
Na operu, balet i činohru je možné zajít do Národního divadla. Na varhanní koncerty je pak možné zajít celoročně do některých z pražských kostelů. V Praze je také několik desítek divadel, ve kterých je možné vidět klasickou i alternativní scénu. Světově proslulé jsou například Laterna magika (kombinace divadla a filmu), Light Theatre nebo loutková představení.
Praha se stala pravidelnou zastávkou světových turné popových a rockových hvězd. Do svého programu ji zařadili například AC/DC, Iron Maiden, Madonna, Rolling Stones, Paul Mccartney nebo Brian Adams … a to jde jen o velmi stručný výčet.
V Praze je také bezpočet galerií - Národních, městských i soukromých. A v nich díla takových autorů, jako například Rembrant, Monet, Cezanne, Gauguin, Renoir, Klimt, Rousseau, nebo třeba Picasso či Mucha.
Nakupujete v Miláně, Paříži, Londýně nebo New Yorku? Nejvyšší čas zařadit do svého diáře i Prahu. V centru města jsou zastoupeny snad všechny luxusní značky věhlasných návrhářů. Vybírat své lahůdky můžete u značek, jako jsou Hermés, Louis Vuitton, Prada, Cartier, nebo u Tiffaniho. Stačí projít Pařížskou ulicí, která vede ze Staroměstského náměstí.
Máte chuť poznat český design a přivézt si domů něco, co bude místním originálem? Pak musíte do uliček Starého města, hned vedle Pařížské ulice. Tady, kolem Dlouhé ulice, vzniká centrum butiků českých návrhářů. Najdete tu avantgardu, stejně jako českou Haute Couture. Vybrané kousky od návrhářů, kteří se prezentují na světových modních molech. Česko má pro módu a design cit. I díky tomu je řada světových modelek právě z České republiky.
Chcete si vychutnat českou módu v koncentrované podobě? Pak musíte objevit Prague Fashion Week. Praha má ambice se zařadit vedle proslulých módních center světa.
V centru Prahy ale nejdete i rozsáhlá obchodní centra. Jedno z největších - Palladium - je na Náměstí republiky. Dojdete sem pěší zónou po Zlatém kříži. Ulice jsou lemované lesknoucími kosmopolitními obchody a obchůdky. Mango, Zara, Benetton, Hugo Boss, Lacoste, Salamander, Tomy Hilfiger a další. Navštivte Myslbek, na Václavském náměstí nevynechejte další domy (např. Van Graaf) naplněné módou. Další nákupní centra leží hned na stanicích metra. Arkády, Chodov, Zličín a další. I tady najdete světově proslulé značky
Móda vás neláká a chcete něco ryze českého: Pak vybírejte ze skla, šperky z českých granátů a vltavínů. Kamenů, které se dají koupit jen v Česku. Jde totiž o světový unikát. Do českého zlatého archivu patří i dřevěné výrobky, ručně vyráběná mýdla a svíčky z včelího vosku.
Něco chutného? Vyzkoušejte místní vína a piva.
Naopak: ruské babušky a kožešinové čepice, které se dají koupit na každém rohu, sice turisty lákají, o české zboží ale nejde. Většinou se jedná o zboží dovážené z Ruska.
Gastronomie má v Praze stále lepší zvuk. Jsou tu tři Michelinovské restaurace
V Praze je ale i řada dalších restaurací a hospůdek, kde si můžete dát velmi kvalitní českou kuchyni. Mezi nejznámější patří řetězec Kolkovna, Švejk, ale například i tradiční hospoda u Schnellů nebo Malostranská Beseda.
A jaká jsou tradiční česká jídla?
Vyzkoušejte typickou pražskou šunku (její recept se doslova rozlétl do celého světa), nebo tzv. obložený chlebíček (bílé pečivo spolu s oblohou), pečené vepřové koleno s křenem, vepřové (nebo kachna) se zelím a knedlíkem, hovězí svíčková s knedlíkem, kuřecí řízek s bramborovým salátem nebo kančí guláš. Pro vegetariány tu jsou třeba ovocné knedlíky se šlehačkou.
V Praze si ale můžete vychutnat i kuchyni italskou (pizzerie tu často provozují Italové), asijskou (často v péči Asiatů), nebo třeba Francouzskou. Je zde i řada fast foodových řetězců - globálních, i těch výhradně českých. V Praze prostě hlady trpět nebudete.
A co si dát k pití?
Pivo. Vybírat můžete z nepřeberného množství. Třeba Plzeň, Budvar, Radegast, Kozel. Něco tvrdšího? Pak vyzkoušejte Becherovku, borovičku (pálenka s příchutí jalovce) nebo slivovici (pálenka ze švestek).
Výlet do tohoto města z Prahy si nemůžete nechat ujít. Je považováno za jedno z nejhezčích v celé střední Evropě. Nejen milovníci historie a kultury, ale i milovníci vody a geologie - ti všichni si tu najdou to své.
Hrad, podhradí i nenapodobitelná atmosféra
V místech, kde dnes stojí Český Krumlov, si svá první osídlení budovali naši předci již v starší době kamenné (zhruba 70 000 až 50 000 před naším letopočtem). Masovější osídlení pak datujeme do doby bronzové (1500 před naším letopočtem). O Českém Krumlově jsou ale první písemné zmínky až v polovině 13. století. Tedy v době, kdy byl postaven hrad a pod ním podhradí. Některé domy tu dodnes mají původní gotickou podobu.
Gotický hrad byl později přestavěn na renesanční zámek. Druhý největší zámecký komplex v Česku (hned po Pražském hradě) hrdě shlíží z mohutného útesu na čtvrtě a původní městečka pod ním.
Latrán (historická čtvrť) je spojena s podhradím dřevěným mostem. Tady vznikají statisíce fotografií a selfíček každý rok. Projít po krátkém mostě tak bývá často umění.
Kultura
V Českém Krumlově se dá žít kulturou non stop. Divadelní představení střídají koncerty vážné hudby, festivaly zase karnevaly. Divadlo má v Krumlově dlouhou tradici. Divadlo tu má dokonce hodně dlouhou tradici – domovské právo tu má už od středověku.
Atmosféru podtrhuje unikátní otáčivé hlediště. Premiéru si odsloužilo sice už v 50. letech minulého století, ale jeho popularita nestárne. Po poslední rekonstrukci se na točnu vejde 644 diváků. Konají se tu baletní i operní představení. Hostovali tu sólisté Metropolitní opery v New Yorku, San Francisco Opera, Toronto Opera Company, Národního divadla v Praze a Bratislavě.
Kánoe a rafty
Sjet řeku Vltavu nebo se alespoň podívat na Český Krumlov z lodi, kterou sami řídíte, je zážitek na celý život. Půjčoven lodí i raftů je na obou březích bezpočet, a pokud nemáte odvahu, můžete si najmout i kormidelníka. S odvozem lodi po proudu do půjčovny si starosti dělat nemusíte. Za poplatek to specializované firmy udělají za vás.
Vodáctví vás neláká? Dáváte přednost automobilové really? Pak musíte vidět závody s tradicí už od roku 1971. Silnice v okolí města patří pár dnů na jaře FIA European Rally Trophy a Mistrovství České republiky soudobých i historických automobilů.
Přírodní úkaz, který ohromil celý svět
Říká se mu Vltavín. Drobný, zelený kámen, který připutoval do tohoto regionu z vesmíru. Říká se mu tavené, přírodní sklo. Jeho osud zpečetil dopad meteoritu. Úlomky hornin, které po obrovském střetu zanechal, se nachází na ohraničeném území jižních Čech a Německa. Odhaduje se, že Rieský meteorit měřil v průměru asi 1 kilometr a zanechal za sebou kráter o průměru je 24 kilometrů.
Lidé znali Vltavíny už v době kamenné. To je používali k výrobě štípaných nástrojů. Později se v této oblasti vyvinul nádherný zvyk. Muž, který chtěl požádat svou vyvolenou o ruku, jí prsten s vltavínem daroval.
V Českém Krumlově si proto nenechte ujít muzeum věnované této tajuplné hornině. Na své si tu přijdou geologové i děti.
Českomoravská vrchovina – místní jí říkají Vysočina. Kraj chladnějšího počasí. Kraj lesů, polí, luk. Kraj dříve chudý, kde se pěstovaly především brambory a len.
To bylo kdysi. Nyní kraj se silničkami, cyklostezkami a turistickými trasami. Provedou vás malebnými údolími. Dostanou na vrchol kopců s překrásnými výhledy, na romantické scenérie polních cest mezi poli.
Literatura a její odkaz
Vysočina je i rodiště lidí, kteří přispěli do pokladnice české kultury. Třeba ve východním cípu kraje, v městečku Jimramov, se narodil Jan Karafiát. Autor první české pohádky pro děti: Broučci. Narodili se tu ale i bratři Mrštíkové – Vilém a Alois. Ti prosluli Kronikou moravské dědiny: Rok na vsi, nebo vrcholem českého realistického dramatu konce 19. století: Maryša. V místním muzeu si nezapomeňte prohlédnout diorámu Broučků. Jejím autorem je jeden z nejslavnějších filmařů dětských příběhů, Jiří Trnka. Dioráma vzniklo pro světovou výstavu Expo 1938. Ta se však neuskutečnila.
Sport a především populární biatlon
Pokud se vydáte do kopců směrem na Nové Město na Moravě, objevíte trasy okolo hotelu Ski. Právě tady se odehrávají světové závody na lyžích a horských kolech. Právě tady v aréně Vysočina, proběhl koncem roku 2016 i světový pohár v biatlonu.
Anebo se vydejte údolím z Jimramova do Bystřice nad Pernštejnem. Kopcům se tu nevyhnete. Odměnou vám bude pohled na Bystřici z rozhledny Karasín.
Hrady, zámky a návštěvníci z celého světa
Pokud patříte mezi romantiky, pak se na Bystřici a její okolí podívejte ze zříceniny hradu Zubštejn. Stojí to za to. Zvlášť při stmívání či rozednění.
Jak název městečka Bystřice nad Pernštejnem napovídá, kousek od něho je mohutný gotický hrad Pernštejn. Do světových dějin se zapsal jako sídlo rodu Pernštejnů. Právě tady žila Polyxena z Pernštejna, která darovala klášteru bosých karmelitánů při kostele Panny Marie Vítězné v Praze Pražské Jezulátko.
Putování po tomto koutě České republiky jsme zahájili, ale i zakončíme, ve městě Žďár nad Sázavou. Jeho světově proslulou dominantou je Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Dílo Jana Blažeje Santiniho je zapsáno na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.
Vždycky měla čím se pochlubit. Teď je na seznamu UNESCO, ve středověku patřila k nejbohatším městům středoevropského regionu. Aby také ne. Koncem 13. století Kutná hora dodávala na evropský trh zhruba třetinu veškerého stříbra.
Město tvořilo souznění tří hlavních momentů. Doly, kostely a hospody. A kutnohorská trojice láká dodnes.
Adrenalin v podzemí
Být v Kutné Hoře a nenavštívit doly, by byla velká chyba. Teď se tu už nepracuje. Projít si zdejší štoly, je zážitek na celý život. Místní dokonce tvrdí, že pokud neuvidíte město z podzemí, nepochopíte nic. Návštěvník dostane bílou kápi s kapucí, tak zvanou kutnu (odtud název Kutná Hora) a svítilnu. Připravte se i na úzké chodbičky a absolutní tmu.
Hornická práce byla ve středověku extrémně nebezpečná a vyčerpávající. Neustálá blízkost smrti vedla horníky ke zvláštní pobožnosti. I proto se zde stavělo velké množství kostelů a chrámů.
Tím nejznámějším je zřejmě gotický chrám sv. Barbory z konce 14. století. První práce na dómu začaly pod dohledem stavitele Petra Parléře, který je i autorem svatovítské katedrály v Praze. Poslední detaily ale byly dokončeny až ve 20. století. Od roku 1995 je chrám zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ačkoli je Sv. Barbora (Sv. Barbora je ochranitelkou horníků) bezesporu dominantou Kutné hory, stojí za to navštívit i další kostely. Třeba kostel sv. Jakuba. Byl dokončen kolem roku 1420 a není možné ho přehlédnout.
Kostnice – děsivé i unikátní
Bizarní je i místní kostnice. Její počátky se datují do 13. století. Tehdy se opat Heidenreich vypravil do Jeruzaléma a přivezl hrst posvátné půdy. Tu rozházel po místním hřbitově a proměnil ho tak v místo, kde chtěli být pohřbeni věřící až ze vzdálených koutů Evropy. Být tu pochován totiž znamenalo přiblížit se vzkříšení. Lidské kosti byly použity k výzdobě už v 16. století. Definitivní podobu dal kostnici ale až barokní architekt Jan Blažej Santini.
Ne všechny stavby jsou ale církevní. Nezapomeňte se zastavit ve Vlašském dvoře. Původně šlo jen o opevnění na ochranu obchodní stezky, později se tu ale schovávaly všechny mincovny z království.
Už jste z té historie unaveni? Nevadí, stačí odpočinout si v některé z místních hospůdek. V Kutné Hoře se lidé bavit vždycky uměli. A umí dodnes. Už ve středověku tu bylo víc než 60 pivovarů a výborné pivo tu můžete ochutnat i teď.
Zábava pro malé i velké
Chcete se bavit a přitom historii města zažít na vlastní kůži? Pak musíte zažít Královské stříbření. Každoroční gotická historická slavnost navrací Kutnou Horu na začátek 15. století. Na dva dny ožívá celé město fiktivním příběhem příjezdu českého a římského krále Václava IV. a jeho dvora. Bavit se a nakupovat můžete na jarmarku, nebo se můžete jen tak zadívat do svatojánských ohňů.
A pokud chcete ochutnat pouho-pouhou současnost, tak navštivte bobovou dráhu ve sportovním areálu Na klimešce. Jde o nejdelší bobovou dráhu v České republice. A můžete tu zažít i pěkný sprint. Dá se tu jet rychlostí až 60 km/h. Ale žádný strach. Rychlost si můžete regulovat sami.
Doprava z/na letiště v Praze
Veřejná doprava do centra Prahy:
Zastávky autobusů se nachází před příletovými halami Terminálu 1 a 2.
Jízdenky si můžete zakoupit:
Taxi a transfer z/na letiště
Přepážky taxislužeb jsou umístěny v příletových halách Terminálu 1 i 2. Nástupní místa jsou vyznačena před příletovými halami obou terminálů. Transfer z/na letiště si můžete zarezervovat také na www.oktransfer.cz nebo přímo na našich stránkách.
Parking
V okolí letiště jsou k dispozici krátkodobá a dlouhodobá parkovací místa. Výhodné parkování si můžete zarezervovat www.okparking.cz nebo přímo na našich stránkách.
Půjčovna aut
Rezervujte si vůz s předstihem a ušetříte tím nejen čas.
Odbavení
Odlety Českých aerolinií z Prahy:
Na let provozovaný Českými aeroliniemi z Prahy se můžete odbavit jedním z následujících způsobů:
Cestujete jen s příručním zavazadlem?
Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, odbavili jste se a máte palubní vstupenku vytištěnou nebo uloženou v mobilu, můžete jít rovnou k odletovému východu.
Máte zavazadlo k odbavení?
Pokud cestujete se zapsaným zavazadlem a odbavili jste se on-line, předejte nám zavazadla k přepravě na přepážce označené „BAGGAGE DROP-OFF / ECONOMY“.
Nebo využijte samoobslužného odbavení vašeho zapsaného zavazadla (tzv. SELF-SERVICE BAG DROP).