Letenky do Stockholmu

Rezervovat letenku
Ostatní destinace ve Švédsku

Poznejte Stockholm

Voda, zelené parky a vůně aristokracie. To je Stockholm. Moderní a pulsující. Na své si tu ale přijdou i milovníci umění a památek. Hlavní město Švédska budí podle mnohých dojem plovoucího města. Nejen Stockholm, ale i jeho okolí, totiž žije téměř výhradně na ostrovech a ostrůvcích. V oblasti o délce kolem 140 kilometrů je jich několik desítek tisíc.

Jak strávit čas ve Stockholmu

Stockholm - panoramatický pohled na staré město Gamla Stan

Středověk a Nobelova cena

Středověk severu? Ano. To je Gamla Stan. Navštívit tuto městskou část je v podstatě základní podmínkou pobytu ve Stockholmu. Místo plné malebných uliček, malých náměstí, kašen, kupeckých domů ale i mladších barokních paláců. I když je její rozloha zhruba 0,4 kilometry čtvereční, jde o místo, kde se psaly dějiny města.

Gamla Stan (v překladu Staré město) se utvářelo v okolí původního hradu Tre Kronor (Tři korunky). Hradu, který dal Švédskému království znak. Tre Kronor byl později nahrazen současným královským palácem Kungliga Slottet z konce 17. století. Zastavte se u oficiálního sídla švédské monarchie a obdivujte třeba střídání stráží. Rozhodně stojí za to.

Zastavte se i u kostela Tyska Kyrka, původně z 16. století a katedrály Storkyrkan z 13. století. Právě tady, hned vedle Královského paláce, byli korunováni švédští králové. Jde vůbec o nejstarší kostel ve městě. A do třetice všeho duchovního - Riddarholmský kostel. Zatímco katedrála se stala místem korunovací, gotický skvost je místem posledního odpočinku králů a královen.

Stockholm - náměstí Stortorget ve starém městě Gamla Stan

Symbolem Stockholmu je bezesporu i městská radnice ze začátku 20. století. Je postavena z osmi miliónů červených cihel. Za prohlídku určitě stojí modrý sál, kde se pořádají slavnostní bankety. Kuriózní na tom ale je, že modrý sál je ve skutečnosti červený. Každý rok v prosinci se tu udělují Nobelovy ceny.

Dotknout se světa aristokracie? Proč ne? Drottningholm Slott, který připomíná francouzské Versailles, je od roku 1981 soukromou rezidencí švédské královské rodiny. Stojí na ostrově Lovön. Část rezidence je ale zpřístupněna veřejnosti. Zajděte i do muzeí. Poznejte život Vikingů, seznamte se s největší válečnou lodí 17. století. Vasa byla sama o sobě plovoucím palácem. Zřejmě pod vahou děl se však potopila. Po 333 letech byla vyzdvižena z moře a zrekonstruována. Dnes se těší přízni milionu návštěvníků. Neopomeňte ale ani novější muzea. Co třeba to, které patří hudební skupině ABBA?

Aby byl zážitek ze Stockholmu dokonalý, projeďte se místním metrem. Jeho stanice jsou samy o sobě ukázkami umění a designu.

Počasí ve Stockholmu

  • Jaro 4 °C
  • Léto 16 °C
  • Podzim 6 °C
  • Zima -2 °C

Historie

Území dnešního Stockholmu obývali už staří Vikingové tisíc let před naším letopočtem a udělali z něj obchodní křižovatku. Nejstarší písemná zmínka o městě jménem Stockholm je ale až z roku 1252. Tehdy tu kvetl obchod se železem. Z té doby je i staré město Gamla Stan. Oficiálně se stal Stockholm hlavním městem až v roce 1634.

Jídlo a pití

Švédský stůl s rybími specialitami, servírovanými s koprovou omáčkou a citronem

Koprové království

Ne nadarmo se Švédsku říká koprové království. Tuto bylinu místní milují a přidávají ji téměř do všeho. Sendvičů, salátů, na ryby i do polévek.

Ochutnejte lososy, slanečky, sobí maso, masové kuličky s brusinkami, místní klobásy i paštiky. A k snídani ochutnejte třeba Gröt - obilnou kaši s ovocnými džemy nebo sirupem.