Letenky do Říma

Rezervovat letenku
Ostatní destinace v Itálii

Poznejte Řím

Věčné město. Caput mundi lidí i Bohů. Řím. Zrozený z mýtů i legend. Není na co čekat. Udělejte si prázdniny v Římě stejně jako Audrey Hepburn. Tohle město je kosmopolitní i své. Historické a přesto moderní.

Historie pro každého

Řím byl založen před více než 2700 lety a od té doby je neustále obydlen. Pověst o vlčici, která tu odkojila dvojčata Romula a Rema, je snad v učebnicích po celém světě.

Být v Římě a nevidět Colosseum? To prostě nejde. Colosseum (v italštině Colosseo) je symbolem Říma snad na všech turistických letácích. Nejslavnější stavba se v době svého vzniku jmenovala Amphitheatrum Flavium, podle zakladatelů. Ale v její těsné blízkosti stála kolosální socha Nera – jak jinak, než Coloss. Latinsky psaný epigram uvádí: Dokud stojí Coloss, stojí Řím. Padne-li Coloss, padne i Řím. Padne-li Řím, padne svět. Socha Nera padla a zhruba v roce 1000 se začal název Colosseum používat pro amfiteátr. I to je způsob, jak chránit svět.

Do Colossea putují každým rokem miliony návštěvníků. Jde o největší arénu, jaká kdy byla v římské říši postavena. Za „svou“ ji přijala i katolická církev. Na Velký pátek sem vede papež každoročně „Křížovou cestu“. Pevně umístěné kříže jsou v aréně na místě bývalé císařovy lože. Právě tady se rozhodovalo o životě a smrti raněných. Palec dolů versus palec nahoru. Druhé gesto dalo šanci žít. 

Amfiteátr byl místem, kde zemřely desetitisíce lidí a zvířat. Teď je symbolem boje proti trestu smrti, který v Itálii neexistuje od roku 1948. Když některý stát tento trest zruší, změní se noční osvětlení památky z bílé na zlatou. Stejně tak se stane, pokud je odsouzená osoba od popravy osvobozena.

Hned vedle kolosální arény je Forum Romanum. Místo, které bylo v antické metropoli centrem politického, obchodního, justičního i společenského dění. Koncentrace právníků, bankéřů, politiků, a prostitutek byla prý natolik obrovská, že se chodilo centrem Fora v řadách.

Kdo neměl na honosná sídla, bydlel v nájemních domech. Žádný dům v té době neměl toaletu. A tak se stavěly veřejné latríny, které od sebe nebyly odděleny. Římané tu probírali veškeré záležitosti. Dokonce tu prý byla domluvena i řada manželství.

Pokud budete v Římě 9. března, uvidíte obrovskou snahu Římanů zaparkovat své auto u kostela hned vedle Fora. Místní totiž chtějí, aby jim patronka motoristů Santa Francesca Romana požehnala.

Na Kapitolu (pahorek nad Forem Romanem) byl kdysi Jupiterův chrám. Právě tady se odehrávaly nejposvátnější obřady. A i díky tomu se pro něj vžil název Caput Mundi (hlava světa). Ten se posléze rozšířil na celý Řím. Slovo „capital“, jako název pro hlavní město, tu má podle historiků svůj původ.  

Hned naproti stojí Trajanova tržnice, původně monumentální stavba, která je často označována jako první supermarket světa.

Chcete si ověřit pravdu? Pak musíte vyzkoušet další z římských atrakcí – Ústa Pravdy. Najdete je před kostelem Santa Maria in Cosmedin. Na svou zkoušku si ale vystojíte frontu. 

Vyjmenovat všechny římské památky prostě nelze. Vynechat ale nemůžete ani Španělské schody nebo kultovní Fontánu di Trevi. Vstoupit do jejích vod, stejně jako to udělala Anita Akberg ve Felliniho filmu Sladký život, je ale zakázáno. Zajděte i k římskému Pantheonu. Římský chrám (původně všech Bohů) tu stojí bezmála dva tisíce let. Jeho gigantická kopule je unikátním architektonickým počinem. Aby nebyla příliš těžká, přidávala se do betonu pemza.

Projděte se i po nejslavnějším římském mostě přes Tiberu – Andělském. Třeba směrem k Andělskému hradu (Castel Sant'Angelo). Původně šlo o mauzoleum. Pak to byla papežská rezidence i vězení. Dnes je tu muzeum věnované historii Říma.

 

Vatikán

Být v Římě a nenavštívit Vatikán? Stát ve státě je hned vedle Andělského hradu. Ve Vatikánu žije zhruba tisícovka obyvatel a místní noviny po posledním sčítání lidu měly titulek: Přibylo 15 obyvatel. Přesto je to místo s obrovskou koncentrací lidí na metr čtvereční. Do Vatikánu, a především pak do katedrály sv. Petra míří davy. Katolíků, věřících v jiná náboženství i naprostých ateistů.

Katedrála sv. Petra (San Pietro) stojí nad místem, kde byl  pochován sv. Petr. Původně nad jeho hrobem stála bazilika. V 16. století se ale začala stavět katedrála. Když vystoupíte na kopuli chrámu, otevře se před vámi kolonáda před kostelem.  V centru kolonády stojí egyptský obelisk ze 13. století před Kristem. Pokud jste milovníkem výtvarného umění, pak navštivte Vatikánská muzea. Počítejte ale s tím, že vás budou bolet nohy.

Od 16. století Vatikán i papeže „hlídá“ švýcarská garda. O turisty ale příliš velký zájem nemá. I proto má zřejmě Vatikán vysokou kriminalitu. Mezi tlačícím se davem lidí je obrovské množství kapsářů. V přepočtu na obyvatele je tu asi 20x vyšší kriminalita, než v okolní Itálii. Malý prostor a miliony turistů. Absurdní daň duchovnu.

Počasí v Římě

  • Jaro 14 °C
  • Léto 23 °C
  • Podzim 17 °C
  • Zima 9 °C

Jak strávit čas v Římě

Pěšky i metrem

Mezi jednotlivými památkami se v Římě pohodlně přepravíte metrem. Má jen dvě trasy. Hloubit totiž tunely v podzemí, které je plné historie, bývá nadlidský úkol. A nezapomeňte: na rozdíl od jiných kontinentálních podzemek se tu jezdí vlevo.

A ještě jedna věc, se kterou musíte v hlavním městě Itálie počítat. Zlí jazykové rádi opakují, že v Římě jsou jen dva druhy chodců. Rychlí a mrtví. Tak pro jistotu.

Nejen za historií, ale i za hudbou a filmem

Když živá hudba, tak jazz. Nejstarší jazzový klub ve městě Alexanderplatz Jazz Club na Via Ostia. Malý podzemní klub s intimní atmosférou hostí špičkové hudebníky z Itálie i ze zahraničí. Místní se po setmění chodí bavit i k plovoucímu baru Baja. Nápadná stavba připomíná secesní pavilon. Baja je místo, kde se poslouchá i tancuje. Baja je prostě autentická.

Do Říma už desítku let míří i fanoušci filmu. Na podzim se tu totiž koná Rome Film Festival.

Jídlo a pití

Italská kuchyně je známá po celém světě. Jídla pocházející z Říma ale zase tak úplně ne. Takže: do místní kuchyně patří třeba naložené artyčoky (carciofi) v olivovém oleji a bylinkách, spaghetti carbonara (ano, ty pocházejí právě z Říma) nebo dršťky s ovčím sýrem  (pecorino romano). Místní prodavači vám nabídnout kaštany pečené na ulici (po celý rok). A pak je tu i káva a zmrzlina: ledové pochoutky najdete ve vyhlášeném zmrzlinářství v blízkosti Pantheonu - dokonce 150 druhů!

Ať už si dáte cokoli, v Římě se nespletete. Italská kuchyně je nejen vynikající, ale i zdravá. A nezapomeňte: základem je „dolce far niente“ - sladké nicnedělání.

Co si koupit

Projděte přeplněné uličky plné rozmanitých obchůdků. Stánky s lákadly pro utrácivé návštěvníky nevyjímaje. Kouzlo cetek i alternativního umění tu rozhodně je. A několik opravdových skvostů od nadaných, ale naprosto chudých výtvarníků, se dá najít také. Kdo ví, třeba tu prodává budoucí Pablo Picasso, Henri de Toulouse Lautrec nebo Vincent van Gogh.

Oblíbené jsou i muzejní obchody, kde lze koupit kvalitní napodobeniny historických artefaktů. Módní galerie a butiky návrhářů známých po celém světě pak najdete například v uličkách kolem Španělských schodů.

Jste unaveni? Jeďte pár kilometrů za město. Na pláži u moře jste za chvíli. Právě sem si jezdili odpočinout i římští císaři. Jen kousek odtud je i papežovo letní sídlo v Castel Gandolfo.