Letenky do Ostravy

Rezervovat letenku
Ostatní destinace v České republice

Poznejte Ostravu

Tohle město se prostě žádnému jinému nepodobá. Snad i proto je námětem mnoha písní. Jeho rázovitá krajina, obyvatelé,  industriální a hudební zázrak, který roste na troskách historie. Jako by člověk objevil jiný svět. 

Jak strávit čas v Ostravě

Jste dva?

Zažijte den ve společnosti romantiky a zábavy. Vydejte se třeba z centra podél řeky Ostravice. Projděte Slezskoostravský hrad a nechte se hýčkat v pivních lázních ve Stodolní ulici nebo na zámku Zábřeh.

Krev vám v těle ale rozproudí i legendární Stodolní ulice. Tady se žije na každém centimetru. V barech, hospodách i klubech. Je jich tu přes šedesát. A kdo nechce dovnitř, může zůstat venku. Směsice hudby různých žánrů je tou pravou atmosférou. Vůni dodají pokrmy snad ze všech koutů světa. Stodolní nikdy nespí. Noční život tu totiž končí až s vycházejícím Sluncem.

Místní rádi opakují. Kdo chce poznat mentalitu severní Moravy a Slezka, musí do Ostravy. Kdo nebyl v Ostravě, nebyl na severní Moravě a ve Slezsku. Kdo nebyl ve Stodolní ulici, nebyl v Ostravě.

Vynechat byste neměli ani dnes už ikonickou haldu Ema. Tohle místo prostě přitahuje. Doutnající kopec, ve kterém stále hoří zbytky uhlí. Uvnitř dosahuje teploty až patnácti set stupňů Celsia. Na rozdíl od doutnající sopky není čeho se bát. Tento kopec nevybuchne.

Jste tu s partou? Nebo s kolegy?

Stodolní ulice for everyone. Pro páry, party mladých i pro podnikatele a manažery, kteří přijeli do Ostravy za byznysem.

Správný čas? Kdykoli. Pokud ale přijedete začátkem léta, kdy se v Ostravě koná multižánrový festival hudby, pak to nebude mít chybu. Festival Colors of Ostrava vám totiž teprve ukáže ty pravé barvy černého města. Přijeli se na ně podívat například francouzská zpěvačka ZAZ, islandská Björk, nebo třeba multikulturní zpěvák Mika.

Jste tu s dětmi?

Pak musíte do Dolní Ostravy, do Světa techniky. Pro ty nejmenší tu je vybudovaný prostor, ze kterého se jim nebude chtít jít domů. Pohádkový les, louka, stejně jako autoservis nebo dílna. Všechno tak, jak má v dětském světě vypadat. A na závěr bludiště. Prostě jedna z největších heren v Evropě.

Počasí v Ostravě

 • Jaro 8 °C
 • Léto 17 °C
 • Podzim 9 °C
 • Zima 0 °C

Historie

Ačkoli na první pohled jako starobylé město příliš nevypadá, jeho historie mluví o opaku. Asi před 25 tisíci lety žili v těchto místech lovci mamutů, dokládají to četné archeologické nálezy. Byla tu například nalezena 48 mm vysoká soška ženské postavy, které se říká Landecká Venuše. Zdejší lovci mamutů mají ve světové historii ale ještě jeden unikát. Je doloženo, že tu používali uhlí, které se nacházelo ve slojích, a to jako palivo. Jedná se tak vůbec první doložené použití černého uhlí na světě. První kamenné stavby se začaly na území dnešní Ostravy stavět až ve 13. století: Hrad a kostel.

Město bylo v minulosti sužováno požáry, vojenskými taženími i morovou epidemií. Při té na začátku 17. století zemřela asi polovina obyvatel. Za třicetileté války pak byla Ostrava nejvíce postiženou oblastí v českých zemích. Okupovali ji Dánové i Švédové.

Rozkvět města nastal až koncem 18. století, kdy se potvrdila velká naleziště černého uhlí. K jeho těžbě se postupně přidaly hutě a železárny. Do města se stěhovali za prací Poláci i Němci. Ostrava se stala důležitým průmyslovým centrem Rakousko – Uherské monarchie. Své postavení si zanechala i v době Československa.

Kultura

Colours of Ostrava

Hudební festival Colours of Ostrava si podmanil nejen celé Česko, ale začíná si ho do svých diářů zapisovat hudební skupiny i diváci z celého světa. V minulosti mezi nimi byli ZAZ, MIKA, Björk, nebo třeba Alanis Morissette, Cranberries, Sinéad O'Connor nebo Bobby McFerrin.

Festival, kterého se účastní zhruba 50 tisíc diváků, začal psát svou tradici v roce 2002. Do reinkarnovaných míst - průmyslového areálu - nedaleko centra města se přesunul v roce 2012. 

Dolní Vítkovice

Areál Dolní Vítkovice

Nic podobného v takovém rozsahu ve střední Evropě nenajdete. Areál plný technických památek, kde speciálním výtahem můžete vyjet až na vrchol bývalých pecí, je dnes místem kultury. Vyjma hudebního multižánrového festivalu tu přes rok hraje filharmonie, stejně jako folkoví umělci.

S průmyslovou minulostí se v Ostravě naučit žít. Kouzlo technických památek každým rokem láká tisíce návštěvníků. Nechat si ujít prohlídku hutí a dolů? V žádném případě. 

A reál v Dolních Vítkovicích byl v roce 2008 zapsán na seznam Evropského kulturního dědictví.  Jde o bývalý areál dolu, koksovny a vysokých pecí. To vše si teď může návštěvník projít. Tak zvaná adrenalinová prohlídka vede  na vyhlídku až do výšky téměř 80 m,  nebo do nitra vysoké pece.

Jídlo a pití

Stodolní

Ulice plná života není jen synonymem neutuchající zábavy, ale i gastronomie takřka ze všech koutů světa. Chcete-li ale poznat jak chutná severní Morava, pak ochutnejte třeba Bramborové placky s povidly a vlašskými ořechy, králíka načerno nebo Slezské pirohy z bramborového těsta. A k pití? Na severu Moravy je několik desítek malých, ale i velkých vynikajících pivovarů. Vyzkoušejte třeba – Ostravar, Radegast nebo třeba piva z pivovaru Biovar.

Výlety na jeden den

Krakow

Necelé dvě hodinky autem se z Ostravy dostanete do Krakowa v Jižním Polsku.

Krakow byl v minulosti historická rezidence polských králů. Sídlo se soustředilo na hrad Wawel s katedrálou. Ve městě je i jedna z nejstarších universit v Evropě. Krakow, který podle většiny průvodců patří do 100 nejkrásnějších míst světa, je zapsán na seznamu UNESCO.

Více

Krakow

Jen pár kroků od hradu Wawel s katedrálou je střed města – alespoň ten pomyslný. Jde o  čtvercové náměstí, Rynek Královský. V jeho rohu  je gotická bazilika se dvěma věžemi z poloviny 14. století. Každou hodinu se z této věže nese melodie, která rázem končí – jde tak o vzpomínku na trubače, který varoval město před vpádem Tatarů. Trubač byl však při poplašné melodii zastřelen.

Do Krakowa přijíždí i velké množství katolíků. Právě tady totiž sloužil jako arcibiskup i budoucí papež Jan Pavel II.

Olomouc

Druhá největší památková rezervace v Česku. Kláštery, kostely, paláce, barokní kašny i mohutná vojenská opevnění - to je Olomouc.

Symbolem města je bezesporu barokní, 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější trojice, který byl v 18. století posvěcený za přítomnosti císařovny Marie Terezie.  Jde o nejvyšší takový sloup v Česku.

Právě tady, v Olomouci, roku 1848 nastoupil na rakouský trůn císař František Josef I. On i jeho manželka Sisi jsou dnes jedním ze symbolů Rakouska - Uherska. Máte malé děti a ty touží po zábavě? Nejen pro ně je tu zoologická zahrada se žraločím akváriem, voliérami, vyhlídkovou věží a dětským lanovým parkem.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava (OSR)

Doprava z/na letiště v Ostravě

Pro dopravu z/na letiště v Ostravě je možné využít veřejnou autobusovou nebo vlakovou dopravu:

 • autobusová linka 880 670: Ostrava – Mošnov, Airport nádraží – Nový Jičín a zpět
 • autobusová linka 910 333: Ostrava – Mošnov, Airport a zpět
 • autobusová linka 910 331: Ostrava – Krmelín – Mošnov, Airport a zpět
 • autobusová linka 820 150: Ostrava – Mošnov, Airport – Rožnov pod Radhoštěm – Vsetín a zpět
 • autobusová linka 880 632: Kopřivnice - Příbor – Mošnov, Airport a zpět
 • vlaková příměstská linka S4: Bohumín – Ostrava – Mošnov, Ostrava Airport a zpět.

Zastávky autobusů linek 910 333, 910 331, 820 150 a 880 632 se nachází před příletovou halou letiště. Zastávka „Mošnov, Airport nádraží“ pro linku 880 670 je umístěna před železničním terminálem.
Železniční terminál se nachází přímo vedle odletové haly.

Jízdenky si můžete zakoupit:

 • autobusy: u řidiče autobusu,
 • vlak: v Ostravském Informačním Servisu v příletové hale; ve vlaku.

Taxi a transfer z/na letiště

Stanoviště taxislužby na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se nachází přímo před příletovou halou. Transfer z/na letiště si můžete zarezervovat také na www.oktransfer.cz nebo přímo na našich stránkách.

Parking

Letiště Leoše Janáčka Ostrava nabízí parkování na krátkodobých (P1, P2) a dlouhodobých (P3) parkovištích.

Parkoviště P1 se nachází přímo před odbavovacím terminálem. 
Parkoviště P2 se nachází před železničním terminálem.
Parkoviště P3 se nachází přibližně 5 minut pěší chůze od odletové haly. 

Parkovné je možné uhradit pomocí platebního automatu parkoviště, případně v hotovosti nebo kartou na přepážce Informací v odletové hale.

Půjčovna aut

Rezervujte si vůz s předstihem a ušetříte tím nejen čas.

Odbavení

Na let z Ostravy provozovaný Českými aeroliniemi se můžete odbavit jedním z následujících způsobů:

 • on-line na webových stránkách Českých aerolinií již 36 hodin před odletem,
 • prostřednictvím mobilního telefonu již od 36 hodin před odletem,
 • přímo na odbavovací přepážce na letišti.

Cestujete jen s příručním zavazadlem?

Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, odbavili jste se a máte palubní vstupenku vytištěnou nebo uloženou v mobilu, můžete jít rovnou k odletovému východu.

Máte zavazadlo k odbavení?

Pokud cestujete se zapsaným zavazadlem a odbavili jste se on-line, předejte nám zavazadla k přepravě na přepážce označené „BAGGAGE DROP-OFF / ECONOMY“.

 

Odbavte se on-line