Letenky na Maltu

Poznejte Maltu

Její název jí prý dali Řekové. Sladký ostrov pojmenovali jednoduše Mellite. V překladu – sladký jako med. Právě tady totiž žije zvláštní druh včely. Med z tohoto souostroví tak vyniká zvláštní, velmi sladkou chutí. Někteří historikové ale tvrdí, že původní název dali ostrovu Féničané. Označovali ho za Maleth, tedy přístav. Ať už je pravda jakákoliv, v každém případě jde o ostrov, který voní medem, má úchvatný přístav a není nikdo, kdo by se tu nudil.

I když Malta zrovna nepatří do kategorie zemí, kam cestovní kanceláře lákají na dětské kluby a dovolenou all inclusive, rozhodně stojí se do toho sladkého ráje podívat. Mnozí dokonce dodávají: Právě proto. Zájem o toto souostroví dokazují i statistiky. Každým rokem Maltu navštíví přes milion turistů. A jejich nadšení ze zážitků nebere konce.

Jak strávit čas na Maltě

Svět na kraji Afriky a Evropy

Souostroví obohatili svoji kulturou Féničané, Řekové, Římani nebo obyvatelé Byzantské říše, ale i Arabové nebo Normani. Návštěva Malty a přilehlých ostrovů Gozo a Comino bezesporu stojí za to. Třeba takové centrum hlavního města Valletta s katedrálou sv. Jana či palácem velmistrů doslova berou dech. A pak tu je město Mdina, megalitické chrámy a Hypogeum Hal Saflieni. Toulat se po Vallettě úzkými uličkami, prastarými náměstími a přitom navštívit bezpočet autentických barů, restaurací a obchůdků a přitom vnímat místní atmosféru. Tohle město vám ani na chvilku nedovolí se nudit. Bylo založeno už v 16. století velmistrem Johanitů Jeanem de La Valette a od té doby to tu prostě žije. A nejde jen o památky. Úchvatná je i zdejší příroda. Skalní útesy strmě padají do Středozemního moře. Na kráse jim neubírá ani fakt, že se v roce 2017 zřítil do vody skalní útvar Azurové oko, které bylo považováno za jeden ze symbolů Maltského souostroví. Malta je specifická i svou vnitroostrovní krajinou. Lesy tu totiž nenajdete. A to už od dob Féničanů, kteří je vymýtili kvůli stavbě lodí.  

Počasí na Maltě

  • Jaro 16 °C
  • Léto 25 °C
  • Podzim 21 °C
  • Zima 13 °C

Historie

Projít historií Malty je na pár řádcích nemožné. Její dějiny se píší již 7 200 let. Souostroví obohatili svoji kulturou Féničané, Řekové, Římani nebo třeba obyvatelé Byzantské říše, ale i Arabové nebo Normani. Z novějších dějin pak třeba Napoleon a Britové. Vyjmenovat všechny a nezapomenout na nikoho by znamenalo jediné. Přílohu dlouhou ne desítky stránek, ale stovky stránek.

S Maltou je spojen i Řád Maltézských rytířů. Ten byl sice původně založen v Jeruzalémě, ale svůj název nese od svého působení z roku 1530 právě na tomto ostrově.

Jídlo a pití

Králík na víně, nakládané tomaty a citronová limonáda

Pořád s návštěvou váháte? Nechte se tedy zlákat místní kuchyní. Neskutečně rozmanitou. Příchuť rozmanitých národností a kultur tak, jak se na Maltě střídaly nadvlády mocných. Základ je ale daný. Středomořská krmě plná ovoce a zeleniny s výrazným maurským a italským vlivem. Těstoviny, kuskus a pizza. V malých restauracích můžete ochutnat i nejroztodivnější podoby moře. Nenechte se ale mýlit. Řada ryb se na ostrovy Malta, Gozo a Comino dováží. Ryb v okolí těchto geografických skvostů už je totiž pomálu. 

Pokud ale chcete něco opravdu místního, pak to bude dušené králičí (na červeném víně nebo v pikantní rajčatové omáčce), zeleninové polévky a taštičky z listového těsta. Ty se plní slaným i sladkým. Za místní specialitu se považují Pastizzi. Taštičky plněné sýrem ricotta, vejci nebo hráškem, masem a rybami. Vyhlášená je i místní nakládaná zelenina (výborná jsou třeba rajčata z ostrova Gozo) a džemy. A pokud chcete ke kávě opravdu něco sladkého, pak jsou tu cannoli, které by se daly přirovnat k plněným kremrolím, nebo Biskuttini tar-rahal. Ochutnejte i tradiční maltský chléb Hobza. 

Chutí, vůní a jídel je ale na Maltě a sousedních dvou ostrovech tak velké množství, že se je snažit vyjmenovat prostě nelze. To se musí zažít.

Místní pijí ve velkém vodu, maltská vína a pivo Cisk Lager nebo limonádu Kinnie. Proslavená místní limonáda je směsí citrusové vody a utajené směsi bylin. Voda je přitom na Maltě považována za opravdovou vzácnost. Maltské souostroví totiž nemá žádné její přírodní zdroje. K hospodářským účelům se tak používá odsolená voda z moře.