Letenky do Lisabonu

Rezervovat letenku
Ostatní destinace v Portugalsku

Poznejte Lisabon

Když se vás někdo zeptá, které hlavní město leží na nejzápadnějším okraji pevniny, pak odpovězte: Lisabon. Místo, kterému dali jméno už staří Féničané. Tedy bezpečný přístav. Je v ústí řeky Teja. Jen 17 kilometrů od Atlantiku. Prastarý přístav je světovým fenoménem i dnes. A nejen díky historii. I kvůli skvělému jídlu, vínu, hudbě i energizujícím trhům.

Jak strávit čas v Lisabonu

Zámořské objevy, bohatství i romantika

Poznejte Lisabon krok po kroku. Projít všechny památky během několika dnů je ale nemožné. Je jich tu neuvěřitelné množství a každý si musí najít tu svou. Každá chytí u srdce, každá je osobitá a každá připomene něco ze vzestupů i pádů Lisabonu. Být ale v Portugalsku a nevidět Torre de Belém z 16. století? Tuto stavbu, ve stylu pozdní portugalské gotiky a jednoho ze symbolů měst i celé země, vynechat ale nelze. Věž je symbolem slavné portugalské éry mořeplavců. Právě odsud se totiž námořníci vydávali na daleké cesty. Už víte? Ano, právě od lisabonské čtvrti, která dala název monumentální věži, se jmenuje i jedno z brazilských měst - Belém.

Ale pozor! Portugalci ovlivnili oblast dnešní Brazílie a Brazílie zase Portugalsko. Nevěříte? Pak musíte vidět Cristo Rei. Obří socha, vytvořená podle známější Cristo Redentor v Rio de Janeiro, stojí na jižním břehu řeky Teja. Byla postavena ve 20. století a je vysoká 28 metrů. 

Od vody se třeba vyšplhejte do nejstarší lisabonské čtvrti Alfama. Křivolaké uličky, pouliční koncerty i výtvarníci různých kvalit. Romantika a Fado. Tyto smutné písně se zrodily právě tady. Ženy v nich často zpívají o lásce k mužům, kteří odjíždějí na moře. Ve čtvrti Alfama stojí ve své plné kráse i hrad svatého Jiří (Castelo de Sao Jorge). Nádherné výhledy jsou i z kláštera Sao Vincente de Fora. Původně románský z 12. století, později přestavěn na pozdně renesanční. 

A z duchovního světa se přesuňte rovnou do toho světského. Prohlédněte si Diamantový dům (Casa dos Bicos) z 16. století. Dostaven byl ale až v roce 1983.

Vítejte ve 20. století. Na jeho úplném začátku, v roce 1902, byl v Lisabonu postaven unikátní výtah ze železa zdobený filigránskou prací. Spojuje dvě čtvrti s výškovým rozdílem 32 metrů. Je to tedy nejpohodlnější způsob, jak se dostat z dolní do horní části města. Na úplném vrcholku věže je kavárna s nádherným výhledem na město. Je čas na vynikající portugalskou kávu.

A když technické stavby, pak je tu most Ponte 25 de Abril, který byl pojmenován na paměť karafiátové revoluce. Portugalci tvrdí, že i proto má červenou barvu.

Největším, a bezesporu i symbolickým, náměstím je Praca do Comercio. Místní ale tento oficiální název skoro nepoužívají. Pokud chcete tedy splynout s davem, ptejte se na Terreiro do Palaco – tedy Palácové náměstí. Právě tady totiž stál královský palác, který v 18. století podlehl osudovému zemětřesení.

Jižní strana náměstí přimyká k řece Teja, na severní straně se triumfálním obloukem vchází na pěší zónu Rua Augusta. Úžasné domy, obchody, kavárny a restaurace. Cítíte tu vůni? Dejte si další šálek kávy nebo sklenku vynikajícího vína. Nechte se hýčkat a užívejte život spolu s místními.

Počasí v Lisabonu

  • Jaro 16 °C
  • Léto 22 °C
  • Podzim 18 °C
  • Zima 12 °C

Historie

Místo objevili už staří Féničané ve 12. století před naším letopočtem. Tehdy mu říkali Allis Ubbo. Z něj se pak zrodila Lisboa. O přístavu se mluvilo v antickém Řecku, patřilo Římanům i Vizigótům. V 8. století bylo dobyto Maury a region začal získávat arabský ráz. Do rukou Portugalců se dostalo ve 12. století. V tu dobu začal jeho obrovský rozkvět. Na přelomu 15. a 16. století za vlády Manuela I. se stal Lisabon díky zámořským výpravám jedním z nejbohatších a nejdůležitějších měst Evropy.

 

Tragédii přinesl 1. listopad 1755. Toto datum zná ve městě každé malé dítě. Katastrofální zemětřesení spolu s požáry a následnou vlnou tsunami město v podstatě pohřbilo. O život přišlo 60 až 100 tisíc obyvatel. Uplynulo století a město bylo opět pod ničivým bičem. Tentokrát šlo o vstup napoleonských vojsk, která město drancovala. Do moderní historie pak vstoupila karafiátová revoluce, která vrátila zemi v 70. letech k demokracii.  

Jídlo a pití

Víno, ryby a tržnice všech barev a vůní

A je tu další chvilka pro jídlo, pití. Prostě místní lahůdky všeho druhu. Místní jsou na svou kuchyni hrdí a s radostí ji nabídnou i vám. Grilované sardinky, plody moře v chlebovém základu nebo ryba bacalhau, která se prý připravuje na sto způsobů, patří k tradici. Zelené fazolky, biftek s pepřovou a kávovou omáčkou nebo Belémské koláčky, které se pečou podle tajného receptu. Chcete u jídla ochutnat i pravou lisabonskou atmosféru? Pak navštivte místní tržnici, kde se prodávají ryby, dary moře, zelenina i ovoce. Barvy, vůně i chutě v jednom uměleckém zážitku. V tržnicích vznikají malá bistra, která si s noblesními restauracemi v mnohém nezadají. A co líp? Autentičnost za nízké ceny.

A pak je tu víno, i vinho verde (víno s nízkým obsahem alkoholu). A i když Lisabon je Lisabon a Porto je daleko, ochutnejte i portské. Přece jen k Portugalsku patří. A káva? Přesně taková, jaká by měla být i láska. Horká, silná a sladká. A právě takovou si můžete dát třeba v nejstarší lisabonské kavárně na náměstí Praca do Comercio. Kavárna Martinho da Arcada je vyhledávaným místem lisabonských umělců.