Letenky do Budapešti

Poznejte Budapešť

Čardáš, papriková pikantní jídla, lázně i památky. To je Budapešť. Moderní, s trochou rakousko-uherské nostalgie, všudypřítomnou vzpomínkou na antický Řím a Osmanskou říši. Přesto nezkrotná a svá. 

Jak strávit čas v Budapešti

Budapešť - Széchenyiho řetězový most

Sebejistý Dunaj a město, které nespí

Rovina s řekou Dunaj, nad kterou se prudce zvedá vrch, kterému dominuje Budínský hrad, někdejší sídlo uherských králů. Začal se stavět ve 13. století a je obehnán kamennou zdí. Podle některých průvodců jde o jeden z nejhezčích hradních komplexů světa. Jen pár kroků od palácového komplexu je proslulá Rybářská bašta a Matyášův chrám. V těchto místech se dá strávit celý den a ještě vám bude chybět čas. Památky se snoubí s fantastickou atmosférou, kterou spoluvytvářejí i prodejci místního umění a cetek. Ale kdo ví. Třeba se mezi pouličními malíři skrývá třeba budoucí Picasso nebo Vincent van Gogh. Z ikonických míst Budínského vrchu je navíc nádherný výhled na město.  

Opačnému břehu Dunaje vévodí neogotická budova Parlamentu. Má téměř 700 místností a je jednou z nejstarších vládních budov světa. Právě ona se stala vizuálním symbolem maďarské metropole. V Pešti ale láká i Bazilika svatého Štěpána, která je zasvěcena prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Je bezesporu nejvýznamnější duchovní stavbou Maďarska. Je tu však i poutní místo Muslimů. Jde o mauzoleum derviše Güla Báby z 16. století. Davy turistů ale míří i k náměstí Hrdinů z konce 19. století, na kterém je soubor sloupů, věnovaný nejdůležitějším postavám maďarských dějin, nebo třeba na Váci utca - jednu z nejvýznamnějších ulic metropole, co do směsice různých typů architektury, kaváren, klubů i obchodů s módou. Projděte se i po Andrássyho třídě – i ta patří ke kultovním pilířům Budapešti.

Budapešť - Széchenyiho termální lázně

Lázně, kluby i rozsáhlé parky

Že si chcete raději odpočinout? Pak zajděte do světově proslulých termálních lázní nebo do místních parků. V Budapešti je víc než stovka termálních pramenů a studní, ze kterých denně vytryskne víc než 70 milionů litrů vody o teplotě až 76 °C. První lázně tu budovali už staří Římané, později se o jejich rozkvět zasadili Turci. Římský styl si můžete vychutnat třeba v lázních Raitzen. Turecké lázně pak vyzkoušejte v Rudas. A pokud chcete zkusit ještě něco jiného, pak jsou tu třeba termální lázně Széchenyi v neoklasicistním stylu. 

Asi nejznámějším parkem je Markétin ostrov uprostřed Dunaje. Odpočinout si ale můžete i ve Városliget, neboli městském lesíku z 19. století. Je tu umělé jezero s kopií sedmihradského  Vajdahunyad. Každý jeho pavilon nese kopii autentických detailů z nejvýznamnějších budov v zemi.

Ve městě se žije i po setmění. Bezpočet klubů, ve kterých to jede až do rána. Základem jsou Ruin Bars, které vznikaly v domech určených k demolici. Vyzkoušejte třeba mezi smetánkou oblíbený Instant. Je tu několik barů, pódií i zahrad. Moderní hudba vás neláká? Pak jsou tu dvě operní scény nebo dalších 47 divadel.

Počasí v Budapešti

  • Jaro 10 °C
  • Léto 19 °C
  • Podzim 10 °C
  • Zima 1 °C

Historie

Historie Budapešti sahá až k 1. století před naším letopočtem. Tehdy se tu zalíbilo Keltům. Ty později vystřídali Římané, Hunové nebo Slované. V 10. století se tu usídlili Maďaři, vedeni knížetem Arpádem. A i když ze své země zaslíbené už neodešli, v průběhu dějin měli nad nimi nadvládu třeba Turci (Osmanská říše) nebo Habsburkové (Rakousko-Uhersko). 

Na pravém břehu vyrostlo město Buda a na levém Péšť. Teprve v 19. století ale vznikla Budapešť, tak jak ji známe dnes my - spojením tří samostatných částí (Buda, Stará Buda a Péšť).

Jídlo a pití

Tradiční maďarský perkelt připravovaný a prodávaný na tržišti

Perkelt, paprika a Tokajské víno

Když Budapešť, tak skvělá kuchyně. Za ochutnání stojí různé druhy gulášů, které Maďaři nazývají perkelt. Pokud si ale dáte guláš a ne perkelt, dostanete spíš něco jako gulášovou polévku. Za zkoušku stojí i zelné listy plněné mletým masem, rybí polévka nebo různé druhy pikantních salámů a klobás. Počítejte s tím, že naprostá většina jídel bude obsahovat jak čerstvou, tak i mletou sušenou papriku. Tohle koření je tu totiž doma. Tradičním dezertem je pak jednoznačně kremeš - listové těsto plněné žloutkovým krémem. K tomu všemu ochutnejte maďarská vína. Ta nejslavnější jsou z oblasti zvané Tokaj. A pokud chcete dát kulinářskou vzpomínku nejen chuťovým pohárkům a žlučníku, zajděte si vychutnat Maďarsko třeba do Tasting Table, do kterého lákali milovníci gastronomie i v New York Times.