Letenky do Bilbaa

Rezervovat letenku
Ostatní destinace ve Španělsku

Poznejte Bilbao

I když se symbolem města stala futuristická stavba Guggenheimova muzea, Bilbao nabízí mnohem víc. Historii, přírodu, vynikající jídlo a hlavně: přátelské a energické Basky, kteří vám nalijí do žil optimismus. Co víc si přát?

Jak strávit čas v Bilbau

Futuristický stánek i středověk

O světoznámou atrakci se postaral jeden z nejlepších architektů současnosti - Frank Gehry. Guggenheimovo muzeum moderního umění stojí v průmyslové části města. Hned na břehu řeky Nervión. Je obklopeno původními loděnicemi, doky a slévárnami. Návštěvníci tu mohou vidět například díla Warhola, Picassa, Chagalla nebo Kandinského. 

Tradiční atmosféru města nabízí nejstarší čtvrť v Bilbau - Casco Viejo. Projděte se úzkými uličkami, které lemují domy s malými balkóny, obchůdky, kavárny a galerie. Právě v této čtvrti je i Plaza Nueva. Působí jako rozlehlý vnitroblok, do kterého se můžete dostat přes původní nákupní galerie. Lepší místo na odpočinek a kávu budete ve starém městě asi hledat jen stěží. Tím to ale nekončí. Za návštěvu určitě stojí i Katedrála sv. Jakuba (baskicky Donejakue katedrála), s portikem ze 14. století.

Jen pár kroků od náměstí Plaza Nueva, kousíček od řeky, stojí kostel svatého Mikuláše (San Nicolás de Bari). Původně chrám rybářů a námořníků.

Přejděte na druhou stranu řeky Nervión, třeba přes moderní most Puente Zubizuri. Užijte si čtvrť se skleněnými výškovými budovami, kde stojí i nejvyšší stavba města – Iberdrola (165 m). Byla otevřena v roce 2011 a jejím autorem je architekt Cesar A. Pelli. Právě z jeho pera vzešla i slavná Petronas Twin Towers v Malajsii.

 

Na pláž metrem

Chcete vidět Bilbao z výšky? Vyjeďte si lanovkou na okolní návrší. Chcete poznat i okolí? Pak si zajeďte přímo na pláž Playa Arrietara. Z Casco Viejo jezdí metro do stanice Sopela, kde přesednete na autobus, který vás na pláž doveze. Pěšky vycházka trvá asi půl hodiny.

Počasí v Bilbau

  • Jaro 13 °C
  • Léto 19 °C
  • Podzim 16 °C
  • Zima 10 °C

Historie

První zmínky o osídlení v tomto regionu jsou z 3. století před n. l. Samotné město ale bylo založeno až v roce 1300. Krátce poté se začalo s jeho výstavbou v těsné blízkosti řeky. Ta sloužila jako hlavní tepna pro lodě, které přivážely zboží z námořních cest.

Jídlo a pití

Koncentrace požitků i chutí

Něco dobrého k jídlu? Pak zkuste třeba Pintxos. Jde o baskickou variantu španělských tapas. Koupit se dají doslova v každém baru. Místní milují večerní procházky od baru k baru a ochutnávat různé varianty Pintxos. Nebo se vraťte do Guggenheimova muzea, kde je restaurace zaměřená speciálně na baskickou kuchyni. Vyzkoušejte cokoli. Třeba sušené maso, mořské plody servírované na miliony způsobů nebo houby.