Cestování s dětmi

Děti do 2 let

Děti do 2 let mohou cestovat:

 • na klíně dospělých cestujících,
 • samostatně na sedadle ve vlastní autosedačce certifikované pro leteckou dopravu nebo
 • v dětské postýlce s nosností 11 kg a o rozměrech 75 x 34 x 22 cm (pouze v cestovní třídě Business letadel typu Airbus A319/330 a v Economy letadel typu Airbus A330). Postýlku si vyžádejte na našem kontaktním centru již při rezervaci místa.

Přeprava kabinových zavazadel dětí do 2 let

Děti, které cestují na klíně dospělého, nemají nárok na přepravu vlastního kabinového zavazadla.

Děti, které mají rezervaci vlastního sedadla, si mohou s sebou na palubu vzít kabinová zavazadla ve stejném rozsahu jako dospělí, v závislosti na cenovém balíčku, ve kterém mají zakoupenou letenku. Kromě toho mají nárok na bezplatnou přepravu autosedačky certifikované pro leteckou přepravu, ve které budou během letu usazeny.

Přeprava zapsaných zavazadel dětí do 2 let

Děti, které cestují na klíně dospělého, mají nárok na bezplatnou přepravu zapsaných zavazadel podle následujících podmínek: 

Cenový balíček
Cestovní třída
Bezplatný limit
LITE
Economy
X
PLUS, FLEX
Economy
1 kus do 10 kg a 115 cm (tj. součet délky, šířky a výšky)
BUSINESS LITE, BUSINESS
Business

Děti s rezervací vlastního místa mají nárok na přepravu zapsaných zavazadel ve stejném rozsahu jako dospělý cestující, v závislosti na cenovém balíčku, ve kterém mají zakoupenou letenku.

Pro své dítě můžete navíc bezplatně odbavit skládací kočárek v ochranném obalu, přenosný koš nebo autosedačku.

Dětské slevy

Za dítě, které cestuje na klíně dospělého, zaplatíte zpravidla pouze 10 % ceny jízdného.
Za dítě, které má rezervaci vlastního místa, zaplatíte zpravidla 75 % ceny jízdného.

Bezpečnostní instrukce a omezení

Během vzletu, přistání a během letu s rozsvíceným transparentem „Připoutejte se“ musí vaše dítě sedět buď:

 • u vás na klíně a být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s vámi
 • ve vlastní autosedačce, která je certifikována pro použití v letadle, a být připoutáno.

Autosedačka musí být certifikovaná podle evropského standardu a označena štítkem ECE R44/03, R44/04 nebo I Size (UN R129) a nápisem THIS RESTRAINT IS CERTIFIED FOR USE IN MOTOR VEHICLE AND AIRCRAFT. Pro bezpečné uchycení autosedačky k sedačce na palubě letadla musí autosedačka svou konstrukcí umožňovat uchycení dvoubodovým pásem ve směru letu a spodní část autosedačky nesmí přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm.

Na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let, přičemž druhé dítě musí mít rezervaci místa a vlastní autosedačku certifikovanou pro použití v letecké dopravě.

Z bezpečnostních důvodů děti ve věku do 12 let nemohou cestovat na sedadlech v řadách u nouzových východů (děti ve věku od 12 do 16 let mohou sedět na sedadlech u nouzových východů pouze v doprovodu dospělé osoby).

Náš palubní personál vám na požádání ohřeje stravu pro vaše dítě, kterou jste si přinesli v kojenecké lahvi. Upozorňujeme, že přeprava dětské stravy na palubě letadla se řídí bezpečnostními pravidly.

Děti od 2 do 12 let

Dětem ve věku od 2 do 12 let, které cestují společně s dospělým, poskytujeme při nákupu letenky slevu 25 % z jízdného. Letenku pro dítě a doprovázejícího dospělého doporučujeme zakoupit současně.

Nemůžete vy ani nikdo z vašich nejbližších cestovat společně s vaším dítětem? Využijte naši službu Nedoprovázené děti.

Přeprava zavazadel dětí od 2 do 12 let

Děti v této věkové kategorii mají nárok na bezplatnou přepravu kabinových a zapsaných zavazadel ve stejném rozsahu jako dospělí, v závislosti na cenovém balíčku, ve kterém mají zakoupenou letenku.

Pro dítě můžete navíc bezplatně odbavit skládací kočárek v ochranném obalu.

Usazení na palubě

V letadle vaše děti usadíme vždy vedle vás nebo doprovázející dospělé osoby uvedené v rezervaci. 

Z bezpečnostních důvodů děti ve věku do 12 let nemohou cestovat na sedadlech v řadách u nouzových východů (děti ve věku od 12 do 16 let mohou sedět na sedadlech u nouzových východů pouze v doprovodu dospělé osoby).

Nedoprovázené děti

Děti ve věku od 12 let mohou na linkách Českých aerolinií cestovat samostatně bez doprovodu dospělé osoby s výjimkou některých zemí, jejichž legislativa stanovuje vyšší věkovou hranici. Děti mladší 6 let samy cestovat nemohou.

Dětem ve věku od 6 do 17 let, které cestují bez doprovodu dospělých, poskytujeme na letech provozovaných Českými aeroliniemi službu Nedoprovázené děti.

Jak to funguje?

Při odbavení vaše dítě vybavíme speciální kartičkou Unaccompanied Minor (UM). Je na ní uvedeno číslo letu, celé jméno dítěte, jeho věk a jazyky, ve kterých je možné s dítětem mluvit. Kartičku vložíme do průhledného pouzdra, které bude mít vaše dítě po celou dobu letu zavěšené na krku.

 • Při pobytu na letišti se o vaše dítě a jeho zavazadla postará pozemní personál, který jej doprovodí až na palubu letadla.
 • Na palubě letadla převezme péči o vaše dítě palubní personál.
 • Po příletu čeká u výstupu z letadla pracovník pozemního personálu, který pomůže vašemu dítěti vyzvednout zavazadla, dovede jej až k výstupu z celního prostoru, a tam jej předá předem určené osobě – nejčastěji rodinnému příslušníkovi.

Identifikaci osoby oprávněné k převzetí vašeho dítěte provede pracovník pozemního personálu na základě platných osobních dokladů s fotografií. Osoba, která si nedoprovázené dítě vyzvedává, musí podepsat speciální předávací formulář.

Poplatky za službu Nedoprovázené děti

Nedoprovázené děti platí jízdné jako dospělí, nevztahuje se na ně dětská sleva. Za službu si k celkové ceně letenky účtujeme následující poplatky:

 • 2350 CZK / 95 EUR* za každý úsek cesty
  (* nebo odpovídající částku v místní měně)

Poplatek zahrnuje občerstvení na palubě, tj. dětské jídlo a teplé i studené nealkoholické nápoje dle přání dítěte. Limity pro bezplatnou přepravu zavazadel nedoprovázených dětí se řídí podle cenového balíčku, ve kterém byla jejich letenka zakoupena.

Rezervace služby Nedoprovázené děti

Službu Nedoprovázené děti si vyžádejte při nákupu letenky prostřednictvím našeho kontaktního centra nebo našich prodejních míst nejpozději 48 hodin před odletem. O dostupnosti služby vás budeme informovat nejpozději 24 hodin od její rezervace.

Před vystavením letenky je nutné vyplnit formulář Nedoprovázené dítě. S jeho vyplněním vám pomohou pracovníci našeho kontaktního centra nebo prodejci letenky.

Nezbytné doklady

Nedoprovázené dítě musí být vybaveno vlastními doklady: platným pasem, vízy a zdravotním průkazem, pokud jsou pro danou zemi požadovány.