Letenky do Nice

Poznejte Nice

Dlouhá promenáda ve stínu palem. Z jedné strany lemovaná mořem, z druhé luxusními hotely. Promenade des Anglais, dlouhé zhruba 5 kilometrů, se někdy říká Champs Elysées Středomoří. Je osobitá a každý, kdo do tohoto města zavítá, musí být alespoň na chvíli její součástí. Nejslavnějšími budovami tu jsou Opéra de Nice z 19. století a hotel Negresco. Úžasnou atmosféru promenády sice v roce 2016 poznamenal krutý teroristický útok, ale místní se před zlem nesklonili.

Jak strávit čas v Nice

Nice - Anglická promenáda na Azurovém pobřeží

Několikakilometrová promenáda a staré město

I když se Promenade des Anglais stala symbolem města, centrum je v okolí tržiště Cours Saleya. Právě tady, ve starém městě (Vieille Ville), ve změti úzkých romantických uliček, pod vrchem Montee du Chateau (Zámecký vrch), si vychutnáte tu pravou vůni starobylého Nice. Za návštěvu stojí i barokní katedrála Sainte-Réparate ze 17. století. Na severu města jsou ale i starší památky – vykopávky z doby antického Říma. Lázně a Apollonův chrám.

Davy turistů v Nice proudí i do Chagallova muzea. Francouzská riviéra se pro běloruského malíře stala druhým domovem. Samotný Chagall projekt muzea s architekty několikrát konzultoval. K vidění je tu stálá sbírka Biblické umění a samostatné židovské výstavy.

V městě na Azurovém pobřeží si přijdou na své nejen milovníci staré architektury a umění, ale i přírody. V roce 1990 tu byl otevřen jeden z největších skleníků na světě. Phoenix Park má tvar pyramidy a zájemci se mohou projít sedmi různými tropickými klimaty.

Nice - výhled na moře a přístav s jachtami

Za hranice Nice

Být v Nice a nepodívat se za hranice města by byla chyba. Nice je jen jedním z malých kousků mozaiky nazývané Azurové pobřeží. Název Cote d´Azur se poprvé objevil ve stejnojmenné knize Stephena Liegearda z roku 1888.

Riviera se táhne od města Menton až k Cassis nedaleko Marseille. Na severu ji chrání tří tisícové vrcholky Alp, na jihu průzračné moře. Vydejte se třeba do proslulého Cannes. Většina lidí si ho spojuje s Mezinárodním filmovým festivalem a hvězdami nadnárodní velikosti. Hlavní cenou je Zlatá palma. Přehlídka filmů probíhá v paláci hned vedle přístavu. Zvláštní, monumentální architektura. Ale má své kouzlo.

Cannes - pohled na promenádu na pobřeží při západu slunce

Cannes

Cannes - kdysi malou rybářskou vesnici - probudil k životu britský lord Brougham, který sem přijel v roce 1834. Původně jeho kroky směřovaly do Nice, ale tam se kvůli tehdejší epidemii cholery nedostal. Cannes se mu ale zalíbilo natolik, že si tu postavil vilu. A zahraniční smetánka se postupně přidala.

Pouhých 15 minut lodí od města Cannes se dostanete na malebný ostrůvek Svaté Margarity. Jeho historie ale zdaleka malebná není. Temná pevnost proslula jako vězení – mimo jiných i tajemného muže s maskou.

A co třeba středověké Antibes s původní rezidencí rodu Grimaldiů? Ta je z 12. století a dnes v ní sídlí muzeum Pabla Picassa se slavnou kubistickou kozou.

Monako - večerní pohled na osvětlené město a přístav

Monako

Vydejte se i na druhou stranu Nice - na východ. Do Monaka. Do země slavných a bohatých. Díky přístavu, světoznámému kasinu a hlavně - daňovému ráji. Vládne tu rod Grimaldiů. Nynější panovník - kníže Albert II. je hlavou státu, ve kterém žije zhruba 30 tisíc obyvatel. Hlavním městem Monaka je Monaco-Ville. Původně opevněné knížectví. Místní mu říkají „Le Rocher“. Tedy skála. Je tu knížecí palác, původně ze 13. století a kostel sv. Mikuláše. Právě tady si své ano řekli Američanka Grace Kelly a kníže Reinier. Teď - o mnoho let později - tu mají své hrobky. Za prohlídku stojí i Oceánografické muzeum. Ve zdejším výzkumném centru pracoval i oceánolog Jacques Yves Cousteau.

Počasí v Nice

  • Jaro 14 °C
  • Léto 23 °C
  • Podzim 17 °C
  • Zima 10 °C

Historie

Nice bylo založeno už ve 4. století před naším letopočtem Řeky. Tehdy neslo jméno Nikaja. Později ho obsadili Římané a během let se změnilo i jeho jméno na Nizza. Teprve roku 1866 město připadlo Francii. Od té doby se na mapách objevuje jako Nice.

Jídlo a pití

Čerstvé ústřice podávané v ledu s citronem a omáčkou

Jednoduše: Bon appétit

Kuchyně na Azurovém pobřeží odráží všechny vůně i chutě místního pobřeží i moře. Rajčata, lilek, ryby, olivový olej, citron a česnek nebo ústřice. Francouzská riviéra je původním domovem zeleninového ratatouille, palačinek z cizrny nebo grilovaných sardinek. Doporučit nějakou restauraci? Výběr je tak mimořádný, že by na to nestačil ani obsáhlý průvodce. A nevynechejte ani ty pod širým nebem. Stačí říct jen: Bon appétit.