Letenky do Kodaně

Poznejte Kodaň

Už máte dost sešněrovaných pravidel, konzervativních pohledů a netolerantních kolemjdoucích? Vydejte se do Kodaně. Města, kde je čistý vzduch. Fakticky i obrazně. Obyvatelé Kodaně si na konvence nepotrpí. Zato milují moderní design, pivo a královnu.

Jak strávit čas v Kodani

Kodaň - promenáda a přístav Nyhavn

Královské paláce, paláce, paláce, pohádka a námořníci

Královna Markéta II. má své sídlo v Kodani. Královský palác, jen pár kroků od přístavu, je centrem historie i moderního způsobu života. Palác Amalienborg je postaven v rokokovém slohu a má čtyři křídla. Dvě z nich jsou otevřena veřejnosti. Další dvě slouží jako zázemí pro královskou rodinu. Sídlo střeží ve dne v noci královská garda. Pokud ale chcete vidět korunovační klenoty, musíte do jiného zámku v centru Kodaně - do Rosenborgu, renesanční stavby původně ze 17. století. Ani to ale nebude kompletní výčet starých královských paláců. V dalším z nich - Christiansborgu - je dnes sídlo dánského parlamentu a úřad vlády. Nejznámějším symbolem města ale nejsou rozsáhlé paláce. Jde o drobnou sochu Malé mořské víly (Den Lille havfrue) z roku 1913. Je připomínkou stejnojmenného příběhu dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Ti, kdo pohádkám neholdují, za symbol města považují spíš dnes už ikonický Nyhavn. Mořský kanál a přístav ze 17. století, sahající téměř až do centra města, býval obchodním místem a zázemím námořníků a rybářů. Se vším všudy. Hospody, červené lucerny a nejdivočejší zábavní podniky své doby.

Kodaň - pohled přes vodní kanál na budovu burzy Børsen a Palác Christiansbor

Obchodníky a námořníky dnes vystřídali turisté a výletní lodě. Nastupte a nechte se provézt městskými kanály. Pohledu z vody na město se nic nevyrovná. Z pochybných podniků v Nyhavn se už dávno staly luxusní restaurace a bary. Do historického přístavu se ale nechodí jen kvůli gastronomii, ale i kvůli atmosféře. Sednout si na kraj kanálu a jen tak vychutnávat život. V Kodani je prý nejdelší pěší zóna v Evropě. Stroget je ve skutečnosti spleť mnoha ulic a uliček, které na sebe navazují. Projít ji rychle prostě nejde. Nejen kvůli délce, ale především kvůli mnoha obchůdkům, barů a kaváren. Třída vede (nebo začíná) k náměstí Radhuspladsen s hlavní městskou radnicí. Tady můžete vidět pouliční herce, muzikanty i malíře. Každý nabízí své. Kodaň není příliš rozlehlá. Její centrum se dá bez problémů přejít po vlastních. Pokud si ale půjčíte kolo, splynete s místními a rychle se dostanete i mimo centrum. Za návštěvu stojí čtvrť Christiania. Někdy nazývaná jako Svobodný stát. Jde o oblast, kam se v 80. letech 20. století nastěhovali mladí lidé, kteří se zajímali o alternativní způsob života. Časem se vytvořila jedinečná oblast se svébytnou atmosférou. Domy i ulice se plnily alternativním uměním. Při jejich přestavbě, výzdobě kaváren či restaurací se odráželo odmítání tradičního způsobu života.

Kodaň - budova Opery

Procházky a jízda lodí nestačí? Je tu opera i nejstarší zábavní park

Celosvětově známý zábavní park Tivoli je z roku 1843. Strašidelné paláce, adrenalinové atrakce, čínská čtvrť, muzeum voskových figurín, koncertní haly i malá divadelní pódia. To vše ve skvěle udržované zahradě s perfektně upravenými domy, které místy působí pitoreskním dojmem. V Kodani je také jedna z nejmodernějších oper. Budova, která byla postavena v roce 2005 ve stylu neo-futurismu, je vysoce ceněna architekty po celém světě. Nachází se nedaleko Královského paláce - dělí je jen mořský kanál. Moderní architektura je spojena i s novou budovou Dánské královské knihovny. Říká se jí černý diamant a na břehu moře vypadá opravdu impozantně. Královská knihovna je největší v severských státech a v jejích sbírkách jsou mimo jiné i veškeré dánské tisky od 17. století do současnosti.

Počasí v Kodani

  • Jaro 6 °C
  • Léto 16 °C
  • Podzim 9 °C
  • Zima 1 °C

Historie

V místě, kde vyrostlo město Kodaň, se lidé poprvé usídlili už v době 4 tisíce let před naším letopočtem. Trvalé osídlení, které přerostlo v město, tu je ale až od 11. století. Dnešní název København je ze středověké dánštiny a znamená Přístav obchodníků.

Jídlo a pití

Typické dánské jídlo Smørrebrød, servírované na keramickém talíři s příborem

Chléb s máslem a pivo

Jednoznačnou volbou je tradiční Smørrebrød – v překladu „chléb s máslem“. Na tmavý žitný chléb se dává například plátek vepřového masa, ryby nebo sýra. Dochucuje se čerstvou i nakládanou zeleninou a omáčkou. Většinou nechybí ani kopr či petržel. Různých variant jsou desítky. Tento typ občerstvení - který zdomácněl po celém Dánsku - pochází přímo z Kodaně. Vznikl asi před sto lety jako polední příloha k pivu, v podniku Oskara Davidsena. 

Základem sladké kuchyně je pečivo Wienerbrød. V překladu – Vídeňský chléb. Prý proto, že jeho recept přivezli do Dánska pekaři z Vídně. Ve světě se ale zcela absurdně zabydlelo pod názvem Dánské pečivo. Jde o nadýchané těsto (kynuté nebo lístkové), má různé tvary a přidávají se do něj marmelády, čokoláda nebo různé druhy ovoce či marcipán. Ochutnejte i místní pivo. Přímo v Kodani sídlí například celosvětově známý pivovar Carlsberg nebo Tuborg. Pokud si chcete v dánské metropoli dát ale jinou značku, máte z čeho vybírat. Na trhu tu je ke koupi 307 druhů dánských piv.